Dwa_kroki_za16 krótkometrażowych animacji wyprodukowanych w studio Se-ma-for zainaugurowało nowy, bezpłatny kanał tematyczny Se-ma-for Film Festival na platformie Iplex.pl. W ciągu ostatnich miesięcy można było zobaczyć kilka ciekawych, internetowych premier – m.in. filmów „Danny Boy”, „Treser Żuków” czy „Nostalgia Pana Drucika”, do tej pory dostępnych wyłącznie w obiegu festiwalowym lub sporadycznie w telewizji.

Grudzień przyniósł dwa kolejne tytuły – „Dwa kroki za…” Pauliny Majdy oraz „Maskę” nominowanych do Złotej Palmy braci Quay. Teraz znajdą się one na wspólnym kanale, który w roku 2013 doczeka się około 20 nowych tytułów.

„Chcemy, żeby kanał stanowił nie tylko przegląd dokonań Se-ma-fora, ale pokazywał trendy w światowej animacji stop motion, głównie lalkowej” – tłumaczy Adam Ptak z łódzkiego studia, zapowiadając kolejne premiery w nadchodzących dniach. Na kanale Iplex w pierwszej kolejności mają pokazać się produkcje, które zostały nadesłane na Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion w ciągu trzech edycji Se-ma-for Film Festival. Należy więc oczekiwać animacji z Włoch, Czech, Wielkiej Brytanii czy Estonii. Filmy ukazywać się będą w dwutygodniowych odstępach czasowych. Zaplanowano zarówno kino artystyczne, jak i produkcje rozrywkowe z dobrym warsztatem animacyjnym.

 „Maska” oraz „Dwa kroki za….” to już niemal komplet krótkich metraży wyprodukowanych w Se-ma-forze w ostatnich latach. Pierwsza to opowieść oparta na noweli Stanisława Lema z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. W 23 minutach zamknięta jest historia udającego piękną kobietę robota, który w cyberświecie ma za zadanie uwiedzenie i zabicie pewnego naukowca – dysydenta. Ciekawostką jest, że owej bohaterce udziela głosu Magdalena Cielecka. Znany głos usłyszeć można również w ośmiominutowej animacji Pauliny Majdy. Kilka zdań narracyjnych do historii wiejskiego chłopca, który trafia do wielkiego miasta wypowiada Wojciech Malajkat. I nie pozostaje to bez znaczenia dla odbioru historii, tak jak i doskonale dobrana muzyka Julity Góreckiej. Wszystko to dopełnia zachwycającą animacyjnie całość, w której widać subtelną, kobiecą rękę i wyczucie koloru.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódzka Aleja Gwiazd bogatsza o kolejne nazwiska (foto)
AnnaZamecka_fot.MartaLacka
Laureaci Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu
Kultura_Na_Widoku_festiwalowa_edycja_specjalna
Od „Potopu” do „Idy”: laureaci Festiwalu Filmowego w Gdyni w sieci

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*