semafor

W 2010 roku, w stulecie przełomowego eksperymentu Władysława Starewicza (1882 – 1965), w wyniku którego powstała animacja lalkowa, Fundacja Filmowa Se-ma-for, podjęła decyzję o zorganizowaniu z tej okazji wielkiego święta animacji. Sukces pierwszej edycji potwierdził jedynie słuszność tej decyzji. Tak narodził się Se-Ma-For Film Festival.

4. Se-ma-for Film Festival odbędzie się w dniach 9 – 13 października 2013 r. Projekcje główne odbędą się w Łódzkim Domu Kultury, część projekcji poświęcona dzieciom – w Se-ma-for Muzeum Animacji.  Tematem przewodnim projekcji będzie Francja i animacja krajów francuskojęzycznych.

Ten międzynarodowy festiwal animowanych filmów lalkowych i technik przestrzennych jest pierwszym w Europie festiwalem dedykowanym szczególnie animacji stop motion (lalkowej i przestrzennej). Jednym z zasadniczych celów Festiwalu – obok konkursów i projekcji towarzyszących – jest stworzenie międzynarodowego forum poświęconego zagadnieniom koprodukcji filmowych oraz systemom pozyskiwania środków europejskich na kulturę filmową, jak również międzynarodowego forum poświęconego problemom kina dziecięcego i animacji stop motion.

Cena karnetu na cały Festiwal (5 dni): 35 zł. Pojedyncze seanse: 5 zł.Program festiwalu możecie znaleźć tutaj.

Operator Michela Gondry przyjeżdża do Łodzi z…animacją

Jean Louis Bompoint, operator współpracujący z reżyserem Michelem Gondry – laureatem Oscara za film „Zakochany bez pamięci” – będzie gościem specjalnym łódzkiego 4. Se-ma-for Film Festivalu (9-13.10.2013). Przyjedzie z kolekcją swoich wczesnych animacji poklatkowych, z których znakomitą większość wykonał z samym Gondrym. Ich wspólnym dziełem jest też łączący fabułę z animacją film „Jak we śnie”, który zostanie pokazany podczas jednego z festiwalowych wieczorów.

Przed projekcją Bompoint spotka się z widzami i opowie o procesie powstawania filmu, na innym spotkaniu z kolei będzie można usłyszeć szerzej o jego pracy operatora. Bompoint ma bowiem za sobą wiele komercyjnych projektów, przy których pracował m.in. z Georgem Clooneyem, Natalie Portman, Johnem Cusackiem czy Paulem McCartneyem. Operator będzie w Polsce po raz pierwszy, ale, jak sam przyznaje – jest ogromnie podekscytowany przyjazdem. W głównej mierze dlatego, że wśród jego mistrzów – obok Normana McLarena znajduje się polski artysta Julian PAPPÉ. Urodzony w Rzeszowie Pappé we wczesnych latach wyemigrował do Francji, gdzie stał się uznanym twórcą animacji. W Polsce znany jest również ze współpracy z Janem Lenicą.

Obok Jean-Louis Bompointa na liście festiwalowych gości można znaleźć również laureata Cezara i nagrody BAFTA Alaina Ughetto, który pojawi się przy okazji polskiej premiery swojej najnowszej animacji – dokumentu „Jasmine”. Wśród spotkań otwartych również spotkanie z jednym z dyrektorów artystycznych Pixara – Anthonym Christovem, animatorami Burtona Jensem Gulliksenem i Timem Allenem, oraz Markiem Silkiem i Chrisem Randallem – twórcami pierwszej na świecie interaktywnej animacji poklatkowej „Globbert”.

Junior Se-ma-for Film Festival na urodziny Muzeum Animacji

Październikowym wydarzeniom będzie przyświecało jeszcze jedno, bardzo przyjemne hasło – urodziny Se-ma-for Muzeum Animacji. Dokładnie 11 października minie bowiem rok od momentu, kiedy otworzyło swoje podwoje w nowym wydaniu. Z tej okazji dzień później – w sobotę – urodzinowy tort i upominki dla zwiedzających.

Atrakcji dla najmłodszych, jak i starszych dzieci będzie mnóstwo. Codziennie odbędą się bezpłatne warsztaty „Z animacją na TY!”, każdy z innej techniki animacyjnej. Będzie więc wycinanka, animacja lalkowa, obiektowa i plastelinowa, w których dzieci spróbują stworzyć film o urodzinowej tematyce.  W ciągu tygodnia w warsztatach wezmą udział grupy szkolne, jednak w weekend 12 i 13.10, w godzinach 10:00-13:00 warsztaty będą otwarte dla wszystkich.

W dniach 10-13 października Muzeum zaprosi też na specjalną wystawę lalek animacyjnych i teatralnych, zorganizowaną w partnerstwie z Teatrem Lalek Arlekin. Zwiedzający nie tylko po raz pierwszy zobaczą wszystkich bohaterów serii „Parauszek i Przyjaciele” poza ekranem telewizora, ale również lalki przywiezione przez zagranicznych gości festiwalu.

W tym roku dzieci po raz pierwszy mają odrębny głos i swoją własną nagrodę w najważniejszej części Se-ma-for Film Festiwalu – Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Animację Stop Motion. Dziecięce jury będzie obradować w czwartek i piątek, ale sety konkursowych animacji będzie można obejrzeć każdego dnia – od czwartku.

Wśród projekcji, zarówno w Muzeum, jak i Łódzkim Domu Kultury m.in. pełne metraże francuskiego mistrza Michela Ocelota. Barwnym obrazom będą towarzyszyć Serialowe Pocztówki z Argentyny, Francji i Polski czy set animacji afrykańskiej pod hasłem „Tajemniczy Kontynent”. Do tego „Poleca Mama i Tata” – niezwykły pokaz, w którym znajdą się archiwalne krótkie metraże dla dzieci takich mistrzów jak Tadeusz Wilkosz czy Lucjan Dembiński. Duża część projekcji skierowanych do starszych oscylować będzie wokół życia i twórczości H.C. Andersena.

To nie wszystko – bo na dzieci czekają również festiwalowi goście. Na pewno nie lada atrakcją dla całej rodziny będzie poświęcone dubbingowi spotkanie z brytyjskim aktorem Marciem Silkiem – który podkładał głos takim postaciom jak kultowy Johnny Bravo,  Bob Budowniczy czy Aks Moe z „Gwiezdnych Wojen”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12.10 o godzinie 12:00 w Łódzkim Domu Kultury. Dzień później w Se-ma-for Muzeum Animacji, o 12:45 najmłodsi obejrzą pięć odcinków „Parauszka i Przyjaciół”, po których tajemnice serialu zdradzi sam reżyser – Krzysztof Brzozowski.  Na warsztaty można zapisywać się pod numerem telefonu (42) 682-26-01 lub pod adresem muzeum@se-ma-for.com Szczegóły programu na http://www.festival.se-ma-for.com/junior .

Se-ma-for Muzeum Animacji – niemal tydzień bezpłatnego zwiedzania, projekcji i warsztatów

Tylko przez pięć festiwalowych dni w Muzeum będzie można zobaczyć najkrótszą – i chyba najbardziej niezwykłą z czasowych wystaw – „Lalka: między teatrem a kinem”. Specjalnie na tą wystawę wraz z festiwalowymi gośćmi przyjadą mali aktorzy animacji festiwalowych konkursów. Po raz pierwszy będzie można również spotkać się „oko w oko” ze wszystkimi bohaterami nowego serialu studia Se-ma-for – „Parauszek i Przyjciele” oraz na gruncie Muzeum – z lalkami łódzkiego Teatru Arlekin.

Odbywający się częściowo w Muzeum, a częściowo w Łódzkim Domu Kultury Junior Se-ma-for Film Festival oferuje również szereg projekcji i ciekawe spotkania. Pojawią się m.in. barwne pełne metraże francuskiego reżysera Michela Ocelot’a.  Do tego sety afrykańskich animacji czy serialowe pocztówki z różnych części świata. Dzieci i dorośli będą mogli spotkać się też z reżyserem „Parauszka i Przyjaciół” w Se-ma-for Muzeum Animacji oraz przeżyć niezwykłą przygodę z dubbingiem z aktorem Markiem Silkiem . Głos Silka, na co dzień rozbrzmiewający w wielu parkach rozrywki na całym świecie, usłyszeć można m.in. w animacji „Johnny Bravo” czy „Bob Budowniczy”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12.10.2013 w Łódzkim Domu Kultury.

Po raz pierwszy Muzeum zaproponuje również wieczory dla dorosłego widza. W ramach Se-ma-for Film Festivalu – części „dorosłej”, będzie ich kilka – m.in. projekcje animowanych teledysków w piątek 11.10.2013 o 21:45 i sobotę po 19:00. Zaraz po tym pełen metraż „Kot Rabina”. Muzealne kino pokaże też powtórki setów Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion. Po projekcjach będzie można udać się na urodzinowe party Muzeum do Niebostanu i Małego Pikusia.

Projekcje i spotkania w ramach Junior Se-ma-for Film Festivalu będą bezpłatne. Na projekcje dla dorosłych będzie obowiązywał karnet Se-ma-for Film Festivalu lub bilet w cenie 5 zł. Zwiedzanie Muzeum w dniach 9-13.10.2013 dla gości indywidualnych jest bezpłatne. Dla grup obowiązuje bilet zniżkowy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
8. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
plakatopla
88 zakwalifikowanych do Konkursu Głównego filmów O!PLA
w1506_il1
Charlie kocha kobiety

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*