IMG_2613_kopiaDo 20 czerwca Teatr Wielki organizuje Łódzkie Spotkania Baletowe. Od pierwszej edycji w 1968 roku na scenie Teatru gościły wszystkie najbardziej liczące się na świecie zespoły baletowe – teraz jest to Akram Khan Company z projektem Until The Lions.

To choreograficzna odpowiedź na opowieść o Ambie/Shikhandim zaczerpniętą z Mahabharaty, klasycznego sanskryckiego eposu południowoazjatyckiego – ulubionej lektury Akrama Khana od wczesnego dzieciństwa. Poetka i pisarka Karthika Naïr postanowiła w swojej wielokrotnie nagradzanej książce z 2015 roku zatytułowanej Until the Lions: Echoes from the Mahabharata na nowo przedstawić historię Amby/Shikandiego oraz dzieje kilku innych drugoplanowych postaci poematu. Poetycka renarracja autorstwa Naïr wreszcie pozwoliła kobiecym postaciom (których życie, historia i rola były w dużej mierze podporządkowane mężczyznom) przemówić, odzyskać godność oraz cel.

Until The Lions możemy zobaczyć jeszcze 12 i 13 maja. Kolejny spektakl w ramach ŁSB to Debut autorstwea Acosta Danza, który pojawi się w Łodzi 20 i 21 maja.

fot. Natalia Zdziebczyńska

Zobacz także:

XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe – informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
05072012_053
Letnia Scena Forum 2012: Pieśń o Chmurze (foto)
Turandot7
Turandot: podwójna ofiara (wywiad)
20 lat kultowych „Szalonych nożyczek” w Teatrze Powszechnym w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*