jakub_muras_orkiestra_1W czwartek 30 kwietnia br. rozdano nagrody laureatom III Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego SaxFest, zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi. W starszej grupie wiekowej zwyciężył Hiszpan Pablo Sanchez-Escariche Gasch, w młodszej – Jakub Muras. Obaj są studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy dra hab. Pawła Gusnara. Obaj jako nagrody otrzymali saksofony firmy Yamaha.

Dalsze pieniężne nagrody zdobyli w Grupie II (starszej): Szymon Zawodny – II nagroda, Melinda Urh (Słowenia) – III nagroda i Ryo Nakajima (Japonia) – wyróżnienie, w Grupie I (młodszej): Krzysztof Koszowski – II nagroda i Michał Ochab – III nagroda. Poza regulaminem wręczono Michałowi Ochabowi nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji Alaina Crepina „A Tribute to Sax”, Jakubowi Murasowi – nagrodę w postaci zaproszenia na XV Międzynarodowe Warsztaty Instrumentów Dętych w Szczecinku (wykonanie koncertu i udział w warsztatach), Danielowi Kobielskiemu – nagrodę Łódzkiego Oddziału SPAM dla najlepszego studenta Akademii Muzycznej w Łodzi (recital w Filharmonii Łódzkiej).

Podczas koncertu finałowego Michał Ochab zagrał wspólnie z pianistką Bogną Dulińską „A Tribute to Sax” Crepina, a z Orkiestrą Festiwalową pod kierunkiem Krzysztofa Kamińskiego wystąpili zwycięzcy w obu grupach. W wykonaniu Jakuba Murasa zabrzmiał Koncert saksofonowy op. 109 Aleksandra Głazunowa, Pablo Sanchez-Escariche Gasch zagrał zamówiony specjalnie na trzecią edycję SaxFestu Koncert na saksofon altowy i orkiestrę Grzegorza Duchnowskiego. Gorący aplauz, z jakim publiczność zgromadzona licznie w Sali Koncertowej Akademii przyjęła występy laureatów, potwierdził słuszność wyborów członków jury, którzy pracowali przez 6 długich dni pod kierunkiem Jeana Yvesa Fourmeau, światowej sławy wirtuoza i pedagoga, profesora Konserwatorium w Cergy-Pontoise we Francji.

– Podczas przesłuchań usłyszeliśmy wielu utalentowanych młodych saksofonistów i to oni reprezentują przyszłość muzyki – podsumowywał podczas swojego wystąpienia na koncercie finałowym prof. Fourmeau, podkreślając wysoki poziom wszystkich uczestników konkursu. O światowym poziomie SaxFestu mówił także drugi juror z zagranicy – prof. Alain Crepin z Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, organizator najbardziej znanego w świecie konkursu saksofonowego, który odbywa się w Dinant w Belgii, miejscu narodzin konstruktora saksofonu Adolphe’a Saxa. Kolejny juror Paweł Gusnar z zadowoleniem mówił chwilę po ogłoszeniu wyników: – Bardzo cieszę się z sukcesów moich studentów – nie tylko laureatów konkursu, ale wszystkich, którzy wzięli w nim udział. Tutaj wszyscy uczestnicy są zwycięzcami, bo przygotowali bardzo trudny i rozbudowany program, i według opinii autorytetu ze świata zaprezentowali się bardzo dobrze!

joomplu:89650

Zdobywca najwyższej nagrody w grupie starszej Hiszpan Pablo Sanchez-Escariche Gasch urodził się w 1987 roku w Sewilli. Studiował we Francji, w Konserwatorium w Wersalu, a dwa lata temu przyjechał do Polski. Odbył staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a obecnie jest studentem I roku studiów magisterskich tej uczelni, w klasie dra hab. Pawła Gusnara. W roku 2014 był laureatem III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym im. Adolfa Saxa w L’Hay-les-Roses we Francji, II nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym New Art Sax we Wrocławiu i I nagrody w Konkursie Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach. Koncertuje m.in. jako członek zespołu Morpheus Saxophone Quartet, współpracuje z orkiestrą Filharmonii Narodowej. Według słów Pawła Gusnara jego hiszpański student najpierw zakochał się w Polce, a potem w Polsce i zamierza tu zostać.

Zwycięzca w grupie młodszej Jakub Muras, urodzony w Żorach, ma 20 lat. Studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dra hab. Pawła Gusnara. W latach 2010–2014 był zdobywcą pierwszych miejsc na następujących konkursach: XXXIV Międzynarodowy Konkurs Młodego Muzyka (Szczecinek 2010), wraz z Silesian Saxophone Quartet na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych CEA (Warszawa 2011), Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Szkół Muzycznych II st. CEA (Warszawa 2012), Grand Prix na X Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym (Przeworsk 2012), Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych (Sosnowiec 2014). Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat stypendium Młoda Polska (2015). Zagrał 8 koncertów z Sinfoniettą Polonią oraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach na „Wielkiej Gali Muzyki” w Krakowie. Od 2013 roku tworzy duet z siostrą – pianistką Agatą Muras, również studentką UMFC.


III Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy SaxFest odbywał się w dniach 24-30 kwietnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Konkurs składał się z trzech etapów, do udziału w konkursie zgłosiło się 39 uczestników w dwóch grupach wiekowych (młodsza do 21. roku życia i starsza do 29. roku życia), byli to uczestnicy z Polski oraz Hiszpanii, Japonii, Litwy, Serbii, Słowenii, Tajwanu i Ukrainy.

fot. Maciej Staszewski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
abuhasan
Polska prapremiera opery komicznej „Abu Hassan” Carla Marii Webera
om
OM: Orient w muzyce – Muzyka Orientu
Finał 21. Kolorów Polski

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*