Sama przeciw wszystkim – recenzja

samaprzeciwwszystkimFilm „Sama przeciw wszystkim” w reżyserii Johna Maddena, to francusko-amerykański dramat polityczny z 2016 roku. Scenariusz napisał Jonathan Perera. Jessica Chastain, odtwórczyni głównej roli, była nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka. W polskich kinach obraz pojawił się na początku czerwca.

Bezwzględną lobbystkę Elizabeth Sloane, w tej roli wspomniana Chastain, odwiedza producent pistoletów. Proponuje jej prowadzenie kampanii przeciw projektowi ustawy „Heaton-Harris”, która ma za zadanie m.in. kontrolę nad bronią i jej posiadaczami. Zadanie ma proste – powinna szczególnie zwracać się w stronę kobiet.

Niespodzianie Sloane odrzuca ofertę, przechodzi wraz z kilkoma współpracownikami do innej firmy lobbingowej, a przy okazji wypowiada wojnę zarówno produkcentom zbrojeniowym, jak i dotychczasowym pracodawcom.

Sam początek filmu pokazuje, że próba sił pomiędzy oboma stronami skończy się przesłuchaniem przed kongresem bohaterki. Zarzuca się jej narzuszenie zasad etyki senatu. Można przewidzieć, że jej historia potoczy się źle, chociaż niejasne pozostaje do końca, jak się zakończy konflikt w kontekście polityczny. Napięcie, które jest stworzone poprzez taką asymetrię, przewija się przez cały obraz, przy czym osobisty dramat bohaterka jest co najmniej tak samo zajmujący, jak gra polityczna na temat nowej ustawy dotyczącej broni.

https://www.youtube.com/watch?v=pTYtauEbnw0

Akcja „Samej przeciw wszystkim” rozgrywa się na zmianę – w trackie przesłuchania, jak i w okresie liczącym się od wypowiedzenia umowy Sloane –  trzy miesiące i tydzień przedtem. Świat polityczny w Waszyngtonie, w którym bohaterka obraca się niezwykle miestrzowsko i skutecznie, charakteryzuje się intrygami, szantażami i korupcją. Bezwzględny i wyrachowany sposób postępowania oraz twarda i nieprzystępna prezencja bohaterki  zostają jednak wielokrotnie przerwane poprzez emocjonalne i wrażliwe momenty. Strategicznym machinacjom stale towarzyszy pytanie:  jaką motywacją opiera się jej bezgraniczne zdecydowanie?

W ról głównych, poza wspomnianą Jessicą Chastain, widzimy Marka Stronga, Gugu Mbatha-Raw, Micheala Stuhlberga, Alison Pill, Jake’a Lacy’ego, Johna Lithgow i Sama Watersona. Film trwa 132 minuty. Można go obecnie obejrzeć w Kinie Charlie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy