IMG_0313Przestrzeń Muzeum Sztuki w Łodzi zamienił się w nietypowy salon – Salon de Fleurus. To współczesna rekonstrukcja paryskiego salonu Gertrudy Stein przy Rue de Fleurus 27, który istniał tam od 1904 do 1934 roku. Ekspozycję można zwiedzać do 15 maja br.

Salon de Fleurus jest w sam sobie pewnym dziełem sztuki. Projekt, w zamierzeniach autorów, ukazuje i komentuje historię początków sztuki nowoczesnej, skupiając się na jednym z pierwszych miejsc spotkań młodych, wschodzących artystów, takich jak Henri Matisse, Pablo Picasso i sama Gertruda Stein. To właśnie w tym miejscu obrazy Cézanne’a, Matisse’a, Picassa, po raz pierwszy wystawione wspólnie.

Przyjazd Salon de Fleurus do Łodzi umożliwia konfrontację różnych opowieści o początkach sztuki nowoczesnej: parysko-amerykańskiej narracji Salonu i historii łódzkiego Muzeum Sztuki. Przede wszystkim zmusza do ponownego przyjrzenia się – przez pryzmat zrekonstruowanego, skopiowanego salonu Gertrudy Stein – opowieści o „źródłowym” darze grupy „a.r.”, ustanawiającym muzeum jako muzeum nowoczesne i muzeum sztuki nowoczesnej zarazem.

joomplu:106180

Salonowe kopie uznanych obrazów, nie są po prostu podróbkami ani reprodukcjami technicznymi, lecz nowymi dziełami artystów nowoczesnych, powtórkami (obrazy noszą datę 2015), zakrzywiają czas, wprowadzając nas w świat fikcji, której jednak nie można po prostu potraktować jako kłamstwa.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Zdjecie0275
ETC – Bogusław Balicki w małe literze (foto)
IMG_20140515_182059
Wystawa Stowarzyszenia Plastyków Amatorów w AOIA (foto)
IMG_6561
MFKiG: Kopernik. Komiks i okolice (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*