005Od 17 grudnia do 11 stycznia 2014 roku w Galerii Re:Medium można oglądać ekspozycję Wspólnoty Leeeżeć prezentującą Salę Kontaktów Międzyplanetarnych.

Na całość składają się instalacje autorstwa Egona Fietke wzbogacone doznaniami dźwiękowymi zrealizowanymi przez Jerzego Korzenia. A wystawę składają się prototypy urządzeń wpływających stymulująco na pracę ludzkiego mózgu, pomocnych w kontakcie z przedstawicielami cywilizacji pozaziemskich. W praktyce niedziałające, istnieją obecnie jako rodzaj zewnętrznej obudowy dla przyszłych mechanizmów. To m.in. Stymulator fal teta, Integrator poziomów świadomości czy Skaner emocji osób wchodzących.

– Esencja formalna przestrzenizmu koncentruje się na projekcie wewnętrznej formy pomieszczenia, gdzie ludzie i istoty pozaziemskie będą mogły się spotkać na równej sobie płaszczyźnie. Składające się na instalację obiekty: Stabilizator planów, Oś integracji, Niwelator uczucia lęku na poziomach archetypalnych, Stymulator fal teta, Skaner emocji osób wchodzących, Integrator poziomów świadomości, Kooperator Mózgowych Półkul traktować można jako modzistyczne* ekwiwalenty urządzeń, które wpływałyby stymulująco na pracę ludzkiego mózgu, łącząc wszystkie poziomy świadomości, tak by istota kontaktu była jak najbardziej pełna i sprzyjająca rozwojowi wszystkich biorących w niej stron – mówi Fietke. – Przestrzenizm nie rozwiązuje technologicznej strony mechanizmów fizykalnych, według których istoty pozaziemskie mogą przejawiać swą obecność w teraźniejszym kontinuum czasoprzestrzennym planety Ziemia.

joomplu:65624

Wspólnota Leeeżeć-  jest jednym z ciekawszych zjawisk w polskiej sztuce współczesnej, manifestującym się w niemal wszystkich mediach i możliwych obszarach aktywności. Od licznych akcji ulicznych w pierwszej połowie lat 90., przez sztukę ziemi, eksperymenty muzyczne i filmowe, graffiti, aż po monumentalne instalacje przestrzenne. Negując zastany system wartości, w tym pozycję tzw. artysty, Wspólnota Leeeżeć daleka jest od pozy wszechwiedzącego demiurga, zamiast tego zadając niestrudzone pytania w miejsce każdego fundamentalizmu, nadaje swoim realizacjom dynamiczności i uniwersalności, tak niezbędnej  w teraźniejszych czasach groteski.

/fot. Anita Andrzejczak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
019twrz
Tworzy się Łódź (foto)
Krystyn_Zielinski
Krystyn Zieliński. 1929 – 2007. Sztuka bez granic
26042013_112
Under Construction w 6. dzielnicy (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*