18 października o godzinie 18 Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na spotkanie z Ryszardem Krynickim i Michałem Rusinkiem i rozmowę o książce ” Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie” Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert- Korespondencja z lat 1955-1996. Spotkanie poprowadzi Jerzy Wiśniewski. Wstęp wolny.

„Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 -1996”

Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert -niezwykły zapis przyjaźni dwojga wybitnych poetów. Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert – niewielu wie, że łączyła ich bliska i serdeczna relacja. Ponieważ oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii – toteż książka prezentująca niepublikowane listy obojga to znakomita lektura, obficie zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, ale również reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta. Początek korespondencji to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika „Życie Literackie” prosi Herberta o przysłanie wierszy. Jest rok 1955, zaczęła się już odwilż, redakcja planuje przedstawienie kilku młodych poetów przed debiutem książkowym. Znajomość szybko zmieniła się w serdeczną przyjaźń, a wymiana listów przybrała postać towarzyskiej gry. Ostatni list pochodzi z roku 1996; nagrodzona właśnie Noblem Szymborska, dziękując Herbertowi za gratulacje, pisze: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem…”. Brawurowy humor, błyskotliwość, dystans do siebie i do świata – korespondencja Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta to niezwykły zapis ich przyjaźni; książka, którą czyta się z uśmiechem i wzruszeniem. Redakcja i opracowanie edytorskie: Ryszard Krynicki.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Był Sekretarzem Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi fundację jej imienia. Jest autorem książek „Limeryki”,” Limeryki i inne wariacje”,” Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” a także wielu książek dla dzieci.

Ryszard Krynicki – poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali. W latach 70. oraz 80 związany z opozycją. Był sygnatariuszem Listu 59, stanowiącego protest przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W konsekwencji od 1976 do 1980 był objęty zakazem druku. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, W 1988 współtworzył w Poznaniu (przeniesione później do Krakowa), wydawnictwo a5, specjalizujące się w wydawaniu książek poetyckich. Od 1991 prowadzi to przedsiębiorstwo wraz z żoną Krystyną. Jest autorem słów piosenki „Świat w obłokach”, którą wykonywali Marek Grechuta i Grzegorz Turnau. Otrzymał nominację do Nagrody Nike za zbiór wierszy „Kamień, szron”. Jego ostatnim zbiorem jest ” Przekreślony początek”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lokomotywa
Lokomotywa – Urodziny Tuwima w Białej Fabryce
Festiwal Złoty Środek Poezji w Łodzi
Kawiarnia Literacka: Dzieła zebrane Andrzeja Łuczeńczyka

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*