Rutka i Jutka – dzieciństwo w getcie w Domu Literatury (foto)
We wtorek, 26 września w Domu Literatury odbyło się spotkanie z Joanną Fabicką, autorką książki „Rutka” i Dorotą Combrzyńską-Nogalą, autorką „Bezsenności Jutki”. Poprowadziła je Joanna Sikorzanka.
W getcie łódzkim żyły tysiące żydowskich dzieci. W pierwszym roku istnienia getta dzieci mogły chodzić do szkoły, ale musiały też ciężko pracować (szyły ubrania, wyplatały buty ze słomy) tak samo jak dorośli – głodowały. W dniach 5-12 września w czasie tzw. Wielkiej Szpery do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem wywieziono niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia, które nie mogły pracować dla Niemców. 4 września, przełożony Starszeństwa Żydów w łodzkim getcie Mordechaj Chaim Rumkowski wygłosił przemówienie, w którym wezwał mieszkańców getta, by dla ratowania innych, dobrowalonie oddali swoje dzieci. Jak opowiadać o tej historii i jak przedstawić rzeczywistość getta współczesnym dzieciom? W czym pomagają ilustracje, a w czym mitologia i baśnie? Jak pokazywać kulturę żydowską, która budowała część łódzkiej tożsamości?
Joanna Fabicka (ur. 1970) – pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Debiutowała w 1993 tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Jest autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie: Szalone życie Rudolfa (W.A.B. 2002), Świńskim truchtem (W.A.B. 2004), Seks i inne przykrości (W.A.B. 2005) i Tango ortodonto (W.A.B. 2006). Napisała także powieści dla dorosłych: Idę w tango. Romans histeryczny (W.A.B. 2008) i Second Hand (W.A.B. 2013), książki dla dzieci: Dokuczalska (2015) i Rutka (2016) oraz powieść dla młodzieży #me (YA! 2016). Rutka została książką Roku 2016 Ibby i otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gryfa (jako pierwsza w historii tejnagrody książka dla dzieci).
Dorota Combrzyńska-Nogala – łodzianka, polonistka, surdopedagog, autorka książek obyczajowych: Naszyjnika z Madrytu, nagrodzonej Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta Piątej z kwartetu oraz Wytwórni wód gazowanych. Jej książka dla dzieci Bezsenność Jutki otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku oraz wyróżnienie w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012, natomiast Syberyjskie przygody Chmurki zdobyły wyróżnienie w konkursach na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz na Książkę Przyjazną Dziecku. Powieść Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Czytanie łączy pokolenia. To interesujące Spotkanie z Książką jest tego wymownym przykładem, że tak właśnie się dzieje.