kolory_polski_canvasZa moment wakacje, a to oznacza początek „Kolorów Polski”! Jak mówi Dyrektor Festiwalu Tomasz Bęben, „latem zdejmujemy garnitury i stajemy się nomadami – wyruszamy w drogę, by wspólnie z naszymi przyjaciółmi w różnych miejscach regionu cieszyć się muzyką i odpoczywać”. Preludium 16. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 czerwca, w Zgierzu.

Festiwal będzie wędrował po województwie łódzkim przez całe wakacje, a każdą sobotę i niedzielę powita w innej miejscowości. Przed nami ponad 20 koncertów w starych kościołach i klasztorach (Paradyż, Tum, Sulejów), a także w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie (Małków, Rogów). Usłyszymy autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania  muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na wszystkie koncerty Festiwalu „Kolory Polski” – poza finałowym – i na imprezy towarzyszące wstęp jest bezpłatny.Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się warsztaty, kiermasze, pikniki i wystawy. Na niektóre koncerty można wybrać się z jednodniowymi wycieczkami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (koszt wycieczki 70-80 zł). Szczegóły koncertów na \filharmonia.lodz.pl.

Najbliższy koncert – czerwiec

20 czerwca /sobota/ 20.00
Zgierz, Stacja Nowa Gdynia, ul. Sosnowa 1

Preludium 16. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – „roz-RUCH”

TRIBUTE TO ANDRZEJ ZAUCHA. OBECNY

Kuba Badach – śpiew, Marcin Wasilewski – instrumenty klawiszowe, Michał Barański – bas/kontrabas, Robert Luty – perkusja, Maciej Kociński – saksofon

W programie piosenki Andrzeja Zauchy: „Dzień dobry, Mr. Blues”, „Masz przewrócone w głowie”, „Leniwy diabeł”, „Zakochani staruszkowie”, „C’est la vie”, „Wymyśliłem ciebie”, „Bądź moim natchnieniem”, „Jak na lotni”, „Byłaś serca biciem”, „Bezsenność we dwoje”, „Wieczór nad rzeką zdarzeń”, „Myśmy byli sobie pisani”, „Siódmy rok”.

Sobotni „roz-RUCH” w Stacji Nowa Gdynia SPA&Wellness Resort będzie trwał już od godz. 14.00. Zachęcamy do udziału w rodzinnym pikniku muzyczno-sportowym – zaplanowano warsztaty, zawody sportowe, zajęcia fitness, sesje relaksacyjne przy muzyce. Już o 14.00 – „Pisanie piosenek” – warsztat familijny z Julią Hołówko, następnie, od 15.00,  „Familijny warsztat bębniarski” z zespołem „Dzikie Jabłka”, o 18.00 „Obudź swój głos” – warsztat emisji głosu z elementami muzykoterapii dla seniorów, który poprowadzi ponownie Julia Hołówko. O 19.00 wernisaż wystawy fotograficznej „Kolory muzyki” prezentującej klimat koncertów ubiegłorocznej, piętnastej edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Inauguracja Festiwalu „Kolory Polski” – TANECZNE JUVENALIA – Paradyż
27 czerwca 2015, 19.00 Paradyż, kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Piotrkowska 74

Możliwość współpracy z wybitnymi muzykami to dla młodzieży niezwykle doniosłe doświadczenie, pozwalające posmakować wielkiego życia estradowego, które już wkrótce stanie się ich udziałem. To również bezcenna nauka płynąca z każdej godziny prób wieńczonych występem oraz przyjemność poznawania się, muzykowania z rówieśnikami i wymiany poglądów.

Koncert rozpocznie „Symfonia dziecięca” („Kindersinfonie”) Leopolda Mozarta. W oryginalnej wersji występowało w niej 7 instrumentów wytwarzanych przez XVIII-wieczny cech rzemiosł: Kukuck (rodzaj okaryny, naśladuje kukułkę), Wachtel (głos przepiórki), Trompete (trąbka), Trommel (bębenek), Ratsche (terkotka), Orgelhenne i Cymbelstern. Obecnie ich rolę pełnią współczesne instrumenty.
Po tańcach (Polonez, Menuet, Badinerie) z II Suity orkiestrowej h-moll Jana Sebastiana Bacha czeka nas prapremierowe wykonanie utworu łódzkiej kompozytorki Olgi Hans pt. „Sny”. Solistką będzie Aleksandra Dunajska, flecistka ze Szkoły Muzycznej I st. w Końskich.

W II części koncertu usłyszymy „Grand Tango” Astora Piazzoli, który na kanwie narodowego tańca Argentyny stworzył zupełnie nowy gatunek muzyczny, następnie skomponowane przez legendarnego skrzypka Pabla Sarasate „Melodie cygańskie”, w transkrypcji na wiolonczelę, pełne rytmów czardasza. Na wiolonczeli zagra znany, wielokrotnie nagradzany artysta – Tomasz Daroch. Na koniec czteroczęściowa VIII Symfonia F-dur op. 93 Ludwiga van Beethovena pod kierunkiem Adama Klocka – wielkie wyzwanie dla młodej orkiestry.

NA TEN KONCERT MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z WYCIECZKĄ

Wykonawcy:

Aleksandra Dunajska – flet, Tomasz Daroch – wiolonczela

Adam Klocek, Barbara Sobolczyk – dyrygenci

Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego Sinfonietta
Dziecięca Orkiestra Regionu Łódzkiego

Program:

Leopold Mozart – Symfonia dziecięca

Johann Sebastian Bach – Polonez, Menuet i Badinerie z II Suity orkiestrowej h-moll BWV 1067

Olga Hans – „Sny” na flet i orkiestrę (prawykonanie)

Astor Piazzolla – Grand Tango na wiolonczelę i smyczki

Pablo de Sarasate – Melodie cygańskie

Ludwig van Beethoven – VIII Symfonia F-dur op. 93 (I. Allegro vivace e con brio, II. Allegretto scherzando, III. Tempo di Menuetto, IV. Allegro vivace)

TREEZZ – Lipce Reymontowskie
28 czerwca 2015, 18.00 Lipce Reymontowskie, Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta, Zagroda Ludowa, ul. Wiatraczna 10 (scena plenerowa)

„Treezz” to nazwa, jaką studenci Akademii Muzycznej w Krakowie nadali muzyce wykonywanej przez założoną przez nich w 2010 roku formację FOURS Collective, a zarazem tytuł ich debiutanckiej płyty, dzięki której zostali zwycięzcami konkursu Instytutu Muzyki i Tańca na Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku 2014. Nagrana w Studiu Zbigniewa Preisnera w podkrakowskich Niepołomicach, ukazała się na przełomie zimy i wiosny. Czas ukazania się krążka byłby być może bez znaczenia, gdyby nie fakt, że kompozycje, które się na niej znalazły, są zróżnicowane podobnie jak pogoda o tej porze roku. 73 minuty muzyki przynoszą więc i muzykę klasyczną, i jazz, i etno, i funk, a wszystko to smakowicie podlane sporą dawką nostalgii, romantyzmu i czystej elegancji. O wyjątkowości muzyki, którą poznajemy słuchając „Treezz”, decydują niewątpliwie szerokie zainteresowania oraz indywidualizm i osobowość  każdego z instrumentalistów, co podkreśla autor bloga „longplayrecenzje”. I nie sposób się z tą opinią nie zgodzić.
FOURS Collective jest na początku drogi do prawdziwej popularności, ale można zaryzykować stwierdzenie, że to tylko kwestia czasu. Muzycy zbierają zasłużone pochwały za koncerty, których grają coraz więcej w całej Polsce. Dobrze przysłużył się im także występ w chętnie oglądanym programie telewizyjnym „Mam talent”. Jednym słowem, zobaczcie ich, zanim staną się bardzo sławni.

NA TEN KONCERT MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z WYCIECZKĄ

Wykonawcy:

FOURS Collective w składzie: Michał Salamon – instrumenty klawiszowe, Stanisław Plewniak – saksofon, śpiew; Zbigniew Szwajdych – trąbka; Krzysztof Augustyn – kontrabas, bas; Max Olszewski – perkusja

Wydarzenia towarzyszące

    Kiermasz sztuki ludowej z udziałem twórców i możliwością zakupu wytworów rękodzieła; potrawy kuchni regionalnej przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipcach Reymontowskich; zawody sportowo-rekreacyjne dla dzieci i dorosłych; loteria fantowa Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (od 15)
    
    „Tańce łowickie” – występ Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich (po koncercie Kolorów Polski)
    
    Można odwiedzić także: Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich; „Karczmę u Boryny”, ul. Reymonta 39; Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych, ul. Lipowa 12;  Muzeum Czynu Zbrojnego, ul. Reymonta 22; PKP – Muzeum Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Mistrzowski recital fortepianowy i wystawa unikalnych fotografii na 105. urodziny Filharmonii Łódzkiej
Altberg Ensemble – koncerty z Peterem Van Heyghenem
Finał 21. Kolorów Polski

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*