Po raz dziewiąty rusza nabór na kolejne stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi
 
Wnioski można składać do 31 stycznia w Wydziale Kultury UMŁ. Warunkiem jest nie ukończony 35 rok życia.
 
Radna Joanna Budzińska  wiceprzewodnicząca  Komisji Kultury  Rady Miejskiej podkreśliła, że wspieranie młodych artystów to i obowiązek i przyjemność:
Od lat stypendia przyznawana przez Panią Prezydent są jednym z najważniejszych elementów wyłuskiwania talentów i wsparcia najzdolniejszych młodych ludzi, co roku dzięki temu udaje się im zrealizować naprawdę niezwykłe pomysły, których samemu pewnie nie dali by rady tak szybko wykonać. Dlatego z największą przyjemnością, w imieniu Pani Prezydent, także Rady Miejskiej i wydziału kultury ogłaszam nabór do kolejnych stypendiów. Zachęcam, by zgłaszać się do wydziału kultury i osobiście ze swoimi pomysłami, ale też namawiać młodych artystów, którzy znani są Państwu na uczelniach, w fundacjach czy stowarzyszeniach. To przyjemność wspierania, ale i miły obowiązek, bo już wielokrotnie przekonaliśmy się, że stypendyści Pani Prezydent stają się ostoją łódzkiej kultury i są naszą wizytówką i dumą
 
Dyrektor Wydziału Kultury UMŁ, Jacek Grudzień podkreślał, że dzięki stypendiom mamy już kilkadziesiąt fantastycznych wydarzeń artystycznych, a kilka nazwisk np. Marcel Baliński to już uznane – mimo młodego wieku – osobowości artystyczne.
 
Na konferencji prasowej wystąpiła z krótkim recitalem Dominika Przech, która jest stypendystką Prezydent Miasta. Jej płyta ukazała się w przedostatnim dniu minionego roku.
Podkreśliła, że bez wsparcia nie udałoby się jej wydać płyty z muzyką m.in. jednego z łódzkich kompozytorów, Pawła Kleckiego:
Twórcy dzieł zarejestrowanych na płycie reprezentują różne generacje, a powstanie kompozycji dzieli znaczny dystans czasowy. Mimo to wszystkie nagrane utwory wykazują pewne zbliżenie na poziomie cech stylistyczno – estetycznych i wyrazu muzycznego. Pokrewieństwo to ujawniają elementy wspólne: podobieństwo niektórych zwrotów motywicznych, klarowność formy (pomimo jej silnego skontrastowania), nasycenie emocjonalnością o rodowodzie ekspresjonistycznym, momentami ekstatyczną. Jednak u każdego z trzech kompozytorów indywidualnie zniuansowaną. Nie można nie dostrzec też, iż w utworach Kleckiego i Bargielskiego pojawiają się, bardziej lub mniej odległe, świadome bądź nie, nawiązania do Szymanowskiego, co stanowi dodatkowy element integrujący prezentowane kompozycje.
 
Link do filmu promocyjnego:https://youtu.be/MirtUIThVzw
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
woonerf
Woonerf, albo inaczej? Plebiscyt na nową nazwę dla miejskiego podwórca
targiludowe
Targi Sztuki Ludowej i Rękodzieła 2010 (foto)
Ruszyła rewitalizacja Targowej 77 (wizualizacja)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*