Rusza drugi semestr Akademii Filmu Polskiego (foto)

akademiafilmuW najbliższy poniedziałek, 25 października rusza w Łodzi drugi semestr cieszącej się dużą popularnością wśród młodych ludzi Akademii Filmu Polskiego. Z tej okazji w kinie Polonia odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział organizatorzy kursu oraz gość specjalny – prof. Jerzy Stuhr.

  
Nie tak dawno minęło sto lat od narodzin polskiego filmu. Obchody tego ważnego wydarzenia organizował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nawiązaniem to okrągłej rocznicy jest, oprócz wielu imprez i wystaw, także powołanie do życia Akademii Polskiego Filmu.

Program Akademii to 96 pozycji filmowych rozłożonych na cztery semestry nauki. Dzieła ułożone są chronologicznie, co ma pokazać tendencje w rozwoju kinematografii i zmiany reżyserskiego myślenia.

Na konferencji pojawili się szefowie instytucji zaangażowanych w projekt. – Zajęcia są niezwykle atrakcyjne. Mamy okazję nie tylko zobaczyć arcydzieła filmowe, ale także nauczyć się je interpretować. Dowiemy się, jakich instrumentów i środków wyrazu użyli twórcy, by opowiedzieć nam daną historię – zachwalali projekt Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Robert Gliński, rektor „Filmówki”.

Drugi semestr Akademii w Łodzi obejmuje najciekawsze pozycje polskiej kinematografii w latach 1959 -1971.  – Stworzyliśmy specjalną radę naukową, która selekcjonowała filmy w ramach projektu „100 lat kina polskiego”. Dobierała więc ona obrazy pod kątem filmoznawczym, by poprzez odpowiednie dzieła przekazać jak najpełniejszą paletę dyspozycji, którą ma reżyser i autorzy, by pod płaszczykiem fabuły coś nam jeszcze przekazać i opowiedzieć – mówi szefowa PISF.

Wśród 24 tytułów wyświetlonych podczas dwunastu spotkań możemy odnaleźć takie tytuły, jak „Do widzenia, do jutra”, „Krzyżacy”, „Zezowate szczęście”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Nóż w wodzie” czy „Sami swoi”.

W kolejnych semestrach nauki młodzi widzowie zobaczą między innymi filmy z udziałem Jerzego Stuhra: „Wodzireja” i „Seksmisję”, a także jeden obraz przez niego wyreżyserowany, a więc „Historie miłosne”. – Podoba mi się to, że Akademię możemy traktować jako pozastandardowe pensum wiedzy żaka. Jeśli student zaliczy taki kurs to będzie miał pogląd na to, jak rozwijało się kino polskie. Obrazy prezentowane są bardzo różnorodne, również ich twórcy i poetyki. Na przestrzeni lat zmieniało się także aktorstwo. Inaczej przecież grali moi starsi koledzy w roku 59. czy 60.,  a inaczej grali u Zanussiego w „Strukturze kryształu” – przyznaje wybitny aktor, reżyser i pedagog. Jak powiedział prof. Stuhr, pokazywanie młodym wiekowych, ale bardzo ważnych filmów, pozwoli ocalić je od zapomnienia. Podobnie zresztą jak ich reżyserów i aktorów w nich grających.

Wykłady odbywać się będą w każdy poniedziałek o 17:00 w kinie Polonia przy Piotrkowskiej. Na pierwszym spotkaniu, już 25 października, wyświetlone zostaną filmy „Do widzenia, do jutra” oraz „Niewinni czarodzieje”. Wykład przed projekcjami wygłosi prof. Alicja Helman, a gościem specjalnym będzie znany aktor i satyryk Jacek Fedorowicz, który zaczynał karierę u Janusza Morgensterna właśnie w „Do widzenia, do jutra”.

Bilety kupić można w kasach Polonii – karnet na wszystkie zajęcia kosztuje 120 złotych, na pojedyncze – 20 złotych. Dla studentów dobra informacja – Akademię można zaliczyć jako przedmiot uczelniany i otrzymać z niego punkty ECTS.

Akademia Filmu Polskiego Akademia Filmu Polskiego Akademia Filmu Polskiego
Akademia Filmu Polskiego Akademia Filmu Polskiego Akademia Filmu Polskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy