a122W środę, 21 sierpnia, sale Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na chwilę ożyły. Przestrzeń pomiędzy eksponatami wypełniły finalistki konkursu Look of the Year 2013. Dziewczęta z wdziękiem i właściwą sobie gracją zaprezentowały kolekcje ubiorów młodych obiecujących projektantów. Spośród ośmiu propozycji trzy zasługują na szczególną uwagę. Wyróżniły się wyczuciem smaku, oryginalną inspiracją oraz jakością zarówno w odniesieniu do wykonania jak i doboru tkanin. Nie zabrakło im elegancji i ponadczasowej klasy.

Pierwsza z nich to kolekcja Bodytecture autorstwa studentki Politechniki Łódzkiej Katarzyny Janowskiej. Złożyło się na nią dziewięć niezwykle oryginalnych kreacji utrzymanych w tonacji monochromatycznej. Prostota kroju i surowość form przywodzą na myśl modernistyczną architekturę XX wieku, realizacje Bauhausu oraz szlachetność form F. L. Wrighte’a. Akcent łączący klasyczną czerń z nadającą kształtu bielą stanowi twórcza transpozycja rzeźby artysty, jakim był Naum Gabo. Kolekcja Pani Katarzyny to swoista interpretacja cech modernizmu i konstruktywizmu tak ważnych dla Łodzi i tworzących tu artystów. Czerpanie z równie solidnych źródeł wydawać by się mogło nieco ryzykowne i oderwane od aktualnych trendów. Tezę tę wydają się potwierdzać dwie długie suknie oraz kombinezony – kreacje unikatowe, dobrze się prezentujące, ale niezbyt funkcjonalne. Kolekcja okazała się być jednak zaskakująco zróżnicowana. Gdy na wybiegu pojawiły się sukienki w wersji mini, publiczność miała szansę zobaczyć nowe, nieznane dotąd oblicze małej czarnej. To odpowiedź na potrzeby współczesnej kobiety: wygoda, klasyka i nowoczesność. Surowa bryła urozmaica sylwetkę, buduje kształt, bezkompromisowo tnie przestrzeń. Okazało się, że ta sama forma zmniejszona w odpowiedniej skali doskonale nadaje się do pracy, na bankiet, spotkanie biznesowe, a nawet uroczystość rodzinną. Mimo geometryzacji form, autorce udało się osiągnąć harmonię niezakłóconą nadmiarem zbędnych detali, a forma zdecydowanie nie przerosła treści.

joomplu:59406

Wrażenie robi również dyplomowa kolekcja reprezentantki Warszawskiej MSKPU, Emilii Aleksandrowicz. Mimo ograniczenia gamy kolorystycznej prostoty i klasycznego kroju propozycja ta przyciąga uwagę. Połączenie skóry wykończonej interesującym futrzanym detalem, jedwabne koszule wzbogacone delikatnym nadrukiem prezentującym wizerunki kobiet z przedwojennych fotografii, ołówkowe spódnice i miękkie dzianinowe formy to powrót do klasyki. Prostota, kobiecość, elegancja chyba nigdy nie przestaną być ponadczasowe.

Kolejną kolekcją zasługującą na wyróżnienie jest propozycja Patrycji Plesiak absolwentki Łódzkiej ASP. Odwaga w łączeniu tkanin, propozycja interesujących zestawień kolorystycznych oraz niesamowita dbałość o szczegół to mocne strony niemal każdej zaprezentowanej podczas pokazu kreacji. W ujęciu Pani Patrycji mamy do czynienia z kobietą nowoczesną, ale też wyjątkowo efemeryczną, kobiecą i nieodgadnioną, a może nawet nieco nieprzewidywalną. Z taką, która z jednej strony funkcjonuje w realnym świecie, ale z drugiej ma w sobie coś z tej, która w Starożytnej Grecji wyłoniła się z morskiej piany i tej, którą utożsamiano z bogactwem, jakim obdarza nas Ziemia. To wrażenie potęgują podkreślające detal formy organiczne, miękka falista linia, zwiewność i delikatność. Sukienki, spódnice, bluzki a nawet spodnie dają możliwość rozlicznych zestawień i interpretacji.

Trzy odważne wizje, trzy kobiety, a każda z nich zaprezentowała odmienny, ale równie inspirujący kierunek poszukiwań. Szkoda tylko, że pokaz nie przyjął formy konkursu, a w mediach pozostał właściwie bez echa. Kilka zdawkowych opinii bez profesjonalnego uzasadnienia to za mało by promować talenty, których w Łodzi przecież nie brakuje. Cóż, oby w naszym mieście takich imprez przybywało, a ich organizacja przynosiła konkretne rezultaty.

tekst: krytyk sztuki Luiza Kidoń-Litosławska – zdjęcia: Katarzyna Janowska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pllakat
Pokaz Mody Designers Attack Politechnika Łódzka
_MG_4069
12. Manufaktura Fashion Week
zota_iga_2014_20140615_1785307646
VI Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego ZŁOTA IGŁA 2014 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*