W 2018 r. Łódź dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych, jako Miasto Filmu UNESCO. Działają tu legendarne instytucje, jak Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna. Powstają nowe, które już dziś mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami. Dzięki nim w naszym mieście znajduje się np. jedyny w świecie zrekonstruowany biopleograf Kazimierza Prószyńskiego – kamera i projektor filmowy, który wyprzedzał przełomowy wynalazek braci Lumière czy unikatowy fotoplastikon z końca XIX w wieku. Łódź wspiera wspaniałe i dostrzegane międzynarodowo filmowe realizacje i projekty, poprzez najstarszy w Polsce fundusz filmowy. Łódź Film Commission pomaga także w organizacji pobytu i pracy filmowych ekip w naszym mieście.

Łodzianie chętnie uczestniczą w spotkaniach i wydarzeniach związanych z kinematografią. Przypomnijmy, że w spacerach po miejscach planów filmowych bierze jednorazowo udział nawet kilkaset osób! Jest to o tyle niezwykłe, że często obraz na kinowym ekranie znacząco różni się od tego, jak wygląda miejsce, w którym faktycznie powstawały zdjęcia. To wielka siła i magia kina. Wspomniane oprowadzenia, które prowadzą znakomicie zorientowani fachowcy i miłośnicy kultury filmowej, pozwalają zatem wędrować po miejscach, których… nie ma. Uruchamiać wyobraźnię, wędrować szlakiem ulubionych bohaterów i zaglądać pod podszewkę dzieł, które wzruszają, emocjonują i porywają. Dodajmy do tego olbrzymi potencjał turystyczny. Język kina jest przecież uniwersalny i możemy liczyć na wielu gości z całego kraju.

Mając to wszystko na uwadze, z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu prac nad Szlakiem Łodzi – Miasta Filmu – projektem, który będzie atrakcją turystyczną i jednocześnie formą oddania hołdu wybitnym twórcom i artystom, a także placówkom i instytucjom, które odegrały ważne role w lokalnej, a często także ogólnokrajowej, kulturze filmowej.

Szlak Łodzi – Miasta Filmu składać się będzie z kilku elementów. To przede wszystkim aplikacja, w której zawarte zostaną informacje o miejscach planów filmowych dzieł takich, jak „Ziemia Obiecana”, „Zimna Wojna” czy „Powidoki”. Docierając do specjalnie oznaczonej lokalizacji, zamienimy nasz smartfon w kamerę filmową i obejrzymy scenę tam, gdzie została ona zarejestrowana. Chcemy także uhonorować wybitne osobistości kina, poprzez umieszczenie upamiętniających je tablic w miejscach, z którymi były szczególnie związane. Na naszej mapie znajdą się także istniejące i nie istniejące już łódzkie kina. Ta część da pretekst do nostalgicznych podróży szlakiem odwiedzanych w dzieciństwie i młodości miejsc, w których przeżywaliśmy przygody i wzruszenia ówczesnych bohaterów masowej wyobraźni.

Chcemy, aby dzięki naszej aplikacji każdy mógł skomponować własną filmową podróż po Łodzi – mówi Rafał Syska, szef Narodowego Centrum Kultury Filmowej. – Z zamieszczonej na mapie listy adresów każdy będzie mógł wybrać te, które go interesują i powędrować wyznaczoną trasą, zdobywając przy tym wiedzę i niezbędne informacje. Podróż może trwać cały dzień, może zaledwie godzinę. Chcemy oczywiście zachęcić do wracania do eksploracji najbardziej filmowego miasta w kraju i zbierania kolejnych stopni w ramach grywalizacji.

Oczywiście, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna, na Szlak Łodzi Filmowej wybierzemy się także wspólnie, w ramach stale organizowanych wycieczek z przewodnikami. 

Jedną z najważniejszych cech Szlaku Łodzi – Miasta Filmu będzie możliwość dodawania własnych propozycji przez użytkowników. Wciągnięcie ich we współtworzenie tej opowieści jest dla nas naprawdę ważne. Jesteśmy pewni, że zbiorowa pamięć zawiera mnóstwo informacji, do których bardzo trudno dotrzeć. Może część z nich zaskoczy nawet ekspertów i filmoznawców? Bardzo na to liczymy!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
meszaros1
Rozmowa z Mártą Mészáros – przewodniczącą jury Forum Kina Europejskiego
Konkurs im. A. Munka 2019: poznaj nominowanych
otwarcie_opla_2014_20140606_1475739797
O!PLA dotarła już na cztery kontynenty. Wywiad z Piotrem Kardasem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*