Rozmus, Jajkiewicz, Januszkiewicz, Banasik, Steciuk… Teatr Muzyczny w Łodzi ogłasza obsadę Miss Saigon

Robert Rozmus, Marcin Jajkiewicz, Sylwia Banasik, Marcin Januszkiewicz, Marcin Franc, Edyta Krzemień i wielu innych znakomitych artystów najważniejszych polskich scen w ponadczasowej historii o miłości. Teatr Muzyczny w Łodzi zakończy sezon premierą „Miss Saigon” w reżyserii Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego. Ogłoszono obsadę, premiera 8 czerwca.

Po wielkim sukcesie Les Misérables Teatr Muzyczny w Łodzi sięga po kolejne dzieło Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila – „Miss Saigon”.

– To jeden z tych musicali, które poruszają od pierwszych dźwięków muzyki, jesteśmy więc pewni, że dostarczymy naszej publiczności ogromnych emocji, tym bardziej, że do współpracy udało nam się zaprosić fantastycznych realizatorów i artystów – zapowiada Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Chociaż „Miss Saigon” nazywana jest współczesną wersją Madame Butterfly, to jej autorzy twierdzą, że inspirację zaczerpnęli nie z opery Pucciniego, a ze zdjęcia, które Claude-Michel Schönberg przypadkiem zobaczył w gazecie. Przedstawiało ono wietnamską kobietę, która ze ściągniętą bólem twarzą oddaje swoją córkę żołnierzowi opuszczającemu bazę wojskową, by ta miała lepsze życie w Ameryce, niż w komunistycznym Wietnamie. Dzięki tej fotografii powstał jeden z najpiękniejszych musicali wszech czasów.

Jego akcja rozpoczyna się w 1975 roku, kiedy konflikty kulturowe i ideologiczne świata wydawały się w gwałtowny sposób koncentrować w jednym mieście – Sajgonie. Chris, amerykański żołnierz, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela – Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem dziecka Kim, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością.

W postać Chrisa w łódzkiej inscenizacji wcielą się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk, w rolę Kim natomiast – Sylwia Banasik i Joanna Gorzała. Z kolei Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień wykreują postać Ellen – amerykańskiej żony Chrisa, a Robert Rozmus i Tomasz Steciuk staną się charyzmatycznym Szefem, właścicielem nocnego klubu w Sajgonie. Marcin Jajkiewicz, wystąpi jako John, przyjaciel Chrisa, a Katarzyna Łaska i Ewa Spanowska wcielą się w postać Gigi. Wiadomo też, kto zagra Thuy’a – kuzyna Kim. Będzie to Michał Piprowski

Prapremiera „Miss Saigon” odbyła się na West Endzie w Londynie w 1989 roku. Musical grany był tam przez dziesięć lat, kolejne dziesięć grany był na Broadwayu – w sumie dano ponad osiem tysięcy trzysta przedstawień. Dwadzieścia pięć lat po premierze, w maju 2014 roku, na West Endzie odbyła się premiera nowej wersji i tę pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi.

REALIZATORZY
muzyka — CLAUDE-MICHEL SCHÖNBERG
teksty piosenek — RICHARD MALTBY JR i ALAIN BOUBLIL
oryginalny tekst francuski — ALAIN BOUBLIL
dodatkowe teksty piosenek — MICHAEL MAHLER
orkiestracja — WILLIAM DAVID BROHN
tekst polski — ANDRZEJ OZGA we współpracy z ELŻBIETĄ WOŹNIAK
reżyseria — ZBIGNIEW MACIAS
kierownictwo muzyczne — MACIEJ PAWŁOWSKI
scenografia — GRZEGORZ POLICIŃSKI
kostiumy — ZUZANNA MARKIEWICZ
choreografia i ruch sceniczny — JOANNA SEMEŃCZUK
współpraca muzyczna — ELŻBIETA TOMALA-NOCUŃ
przygotowanie wokalne — MARZENA AJZERT-LAUKS
kierownictwo chóru — ROMAN PANIUTA

OBSADA:
Kim
Sylwia Banasik
Joanna Gorzała

Chris
Marcin Franc
Marcin Januszkiewicz
Maciej Pawlak
Jan Traczyk

Ellen
Edyta Krzemień
Agnieszka Przekupień

Szef
Robert Rozmus
Tomasz Steciuk

John
Marcin Jajkiewicz

Thuy
Michał Piprowski

Gigi
Katarzyna Łaska
Ewa Spanowska

Dyrygenci
Elżbieta Tomala-Nocuń, Maciej Pawłowski

Producentem prapremierowej inscenizacji jest CAMERON MACKINTOSH. Wystawienie w porozumieniu z Music Theatre International (Europe) Ltd i CAMERON MACKINTOSH LTD

Jeden komentarz do “Rozmus, Jajkiewicz, Januszkiewicz, Banasik, Steciuk… Teatr Muzyczny w Łodzi ogłasza obsadę Miss Saigon

  • 5 marca 2022 o 00:02
    Bezpośredni odnośnik

    Jestem pod ogromnym wrażeniem po obejrzanym musicalu w dn 04.03.2022.Wielkie brawa dla reżysera, spiewających aktorów.Wzruszona flaga ukraińską wniesioną na scenie w czasie wojny na Ukrainie Dziękuję za te emocje, szczególnie w chwili gdy na scenie zjawił się helikopter.Liliana

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *