Rozdzielona Wspólnota – The Inoperative Community

wspolnotaPonad 60 godzin projekcji, 6 sal kinowych, 27 filmów artystów z Polski i zagranicy – to wszystko czeka odwiedzających ms² już od najbliższego piątku (20 maja) za sprawą wystawy „Rozdzielona Wspólnota – The Inoperative Community II” przygotowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Raven Row w Londynie.

Ekspozycja stanowi kolejny projekt Muzeum Sztuki w Łodzi, który eksperymentując z przestrzenią wystawienniczą, stawia pytania o granice muzeum oraz odmienne sposoby i możliwości prezentacji sztuki. Tym razem na terytorium muzeum wkraczają filmy stworzone na potrzeby kina, telewizji i galerii, których motywem przewodnim jest funkcjonowanie jednostki we wspólnocie.

Idea zbiorowości oraz zmieniające się w jej obrębie relacje to tematy, które podejmują w swoich pracach tacy twórcy, jak: Jane Arden, Eric Baudelaire, Ericka Beckman, Walerian Borowczyk, Věra Chytilová, Cinema Action, Lav Diaz, Mati Diop, Stephen Dwoskin, Luke Fowler, Johan Grimonprez Jean-Pierre Gorin, Marc Karlin, Laura Mulvey, Kira Muratova, Pere Portabella, Yvonne Rainer, Jackie Raynal, Ben Rivers, Ben Russell, Helke Sander, Jon Sanders, Albert Serra, Leslie Thornton, Humphry Trevelyan, James Scott, Peter Wollen, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski.

„Wystawa jest wynikiem ponad czterech lat badań nad filmową spuścizną awangardy i prezentuje prace, które w niektórych przypadkach pozostają poza kanonem filmu eksperymentalnego” – mówi kurator wystawy Dan Kidner. Jak zaznacza, część z nich jest udostępniana publiczności niezwykle rzadko, wiele zostanie pokazanych w przestrzeni galerii po raz pierwszy.

Ekspozycja, oryginalnie projektowana dla galerii Raven Row w Londynie, w przygotowanej dla Muzeum Sztuki odsłonie nie tylko prezentuje odmienny wybór prac, ale również całkowicie nową aranżację architektoniczną. „Eksperymentalne filmy i wideo umieszczone zostały w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni, która przywodzi na myśl rodzaj labiryntu. To wielka przyjemność odkrywać w ten sposób kolejne projekcje, otrzymując jednocześnie zaproszenie do ich kolektywnego odbioru” – dodaje Maria Franecka, kuratorka współpracująca ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi.

W każdej z sześciu dźwiękochłonnych sal pokazywany będzie jeden wyświetlany kilkakrotnie w ciągu dnia obraz, w usytuowanej zaś w centrum galerii większej „sali kinowej” każdego dnia tygodnia zostanie wyświetlony inny zestaw filmów. Tydzień rozpoczyna się od prac nakręconych pod koniec lat 70., a kończy w każdą niedzielę filmami powstałymi po 2000 roku. Aby umożliwić odwiedzającym zapoznanie się z bogatym programem, Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało również bilet wielokrotnego wstępu na ekspozycję.

Wystawa, której otwarcie nastąpi w najbliższy piątek (20 maja) o 18:00, będzie czynna w ms² do 28 sierpnia 2016 roku. Pierwsze wydarzenie towarzyszące – pokaz filmów Leslie Thornton – odbędzie się już 22 maja o 18:00 przy ul. Ogrodowej 19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *