Royal String Quartet w Pałacu Herbsta (foto)

DSC08883W sobotę, 26 października, w Muzeum Pałacu Herbsta odbył się długo oczekiwany koncert Royal String Quartet.  Zespół powstał w 1988 z grupy młodych muzyków, absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie, którzy doskonalili swoje umiejętności pod kierunkiem tak renomowanych zespołów jak Alban Berg Quartet oraz kwartety Amadeus i Guarneri.

Royal String Quartet tworzą: Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Marek Czech – altówka i Michał Pepol – wiolonczela.

Zespół szybko zaczął odnosić międzynarodowe sukcesy zdobywając  I nagrodę i Grand Prix w Casale Monferrato (2000), II nagrodę w Krakowie (2003), Nagrodę Specjalną Jury w Kuhmo w Finlandii (2004) oraz III nagrodę w kanadyjskim Banff (2004). W 2007 zespół znalazł się wśród trzech finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society – najważniejszego brytyjskiego wyróżnienia przyznawanego od 1871 roku.

Program wieczoru prowadził od modernizmu do klasycyzmu poprzez dwa postmodernistyczne dzieła. W programie koncertu znalazły się utwory Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Ludwiga van Beethovena.

/fot. Bartłomiej Jedynak

Zobacz także:

Royal String Quartet i Lena Ledoff (foto)

Letnia Akademia Jazzu: String Connection (foto)

Letnia Akademia Jazzu: Władysław Adzik Sendecki i NDR Big Band (foto)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *