rowerkiem– To nie jest performance – oznajmia najpierw kurator, a potem jeden z artystów. Akurat – orientuje się już po kilku minutach widz.

Inaczej nie da się bowiem nazwać projektu „Rowerkiem pomiędzy słońcami”, który 4 lutego można było oglądać w Galerii Manhattan. Przekorę twórców przedsięwzięcia można tłumaczyć chyba tylko niechęcią do jakichkolwiek konwencji. Ale owa niechęć jest również jednym z wyznaczników sztuki performance, który wraz z nieprzewidywalną formą widowiska i dialogiem z publicznością tworzył formułę piątkowego wieczoru w Galerii.

W akcji można było zobaczyć czworo artystów Europy Środkowo-Wschodniej: Pawła Kwaśniewskiego z Warszawy, Jiri Suruvkę z Ostrawy, Lenkę Klodovą z Pragi i Pawła Fodczuka z Bielska-Białej.

Kurator performance’u (Kwaśniewski), zaznaczał, że artystom biorącym udział w projekcie bliska jest sztuka będąca formą bezpośredniego kontaktu z publicznością. Rzeczywiście, cztery kolejne występy angażowały publikę w mniejszym lub większym stopniu – od aktywnego słuchania historii pewnej fotografii z 1942 roku (inaczej niż aktywnie się po prostu nie dało – od czego w końcu performer ma rekwizyty typu świeży śnieg, jak nie po to, by przyciągnąć uwagę widza?) po wybijanie rytmów na wiadrach po farbie Dekoral. Już w tym momencie zostawmy na boku próby określenia, „co autor miał na myśli”, uznając nastrój chwili, interakcję i swobodę w interpretacji  za ważniejsze cechy performance’ u. „Rowerek…” wszystkie te cechy posiada, więc wielbiciele gatunku z pewnością bawili się dobrze.

Projekt przeżywał rozmaite trudności, zanim można było oglądać go w Łodzi. Paweł Kwaśniewski wspominał, że to czwarte podejście do jego realizacji. Jako performance z cyklu „Między rzeczywistością a nierzeczywistością”, miał być prezentowany już w listopadzie ubiegłego roku, na przeszkodzie stanęła jednak choroba jednego z artystów. Tym razem również nie obyło się bez kilkudziesięciominutowego opóźnienia, w końcu jednak „Rowerek…” ruszył i bawił publiczność oraz samych twórców.

Rowerkiem pomiędzy słońcami Rowerkiem pomiędzy słońcami Rowerkiem pomiędzy słońcami
Rowerkiem pomiędzy słońcami Rowerkiem pomiędzy słońcami

Zobacz także:

Galeria Manhattan: Łódź 05.09

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fot._P._Rakowski
Mali Bohaterowie Fundacji Dom w Łodzi w CH Tulipan
nomana
Magda Moskwa. Nomana w ms2
scianaszumow
Ściana szumów w 6. dzielnicy (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*