Ronja, córka zbójnika w Teatrze Pinokio

RONJA_net27 lutego o godz. 17 w Teatrze Pinokio rozpocznie się prapremiera sztuki Ronja, córka zbójnika według powieści Astrid Lindgren.

„Ronja, córka zbójnika” to opowieść o miłości silniejszej niż wojna i o dzieciach mądrzejszych od dorosłych. Ronja i Birk – dziewczynka i chłopiec pochodzący z dwóch walczących ze sobą na śmierć i życie rodów zbójnickich – wbrew rodzicom staja się sobie bardzo bliscy. Para łobuzów buntuje się przeciwko światu dorosłych – rzeczywistości konfliktu, rozbojów i wzajemnej nienawiści. Astrid Lindgren , kultowa autorka literatury dziecięcej, przedstawia temat w sposób daleki od uproszczeń, zachęcając dzieci do zadawania pytań i myślenia wykraczającego poza schematy. Historia o epickim rozmachu, pełna przygód w lesie zamieszkałym przez dzikie stwory, ma formę zbójeckiej ballady łączącej teatr żywego planu z elementami teatru lalek.  

Pragniemy, by spektakl „Ronja, córka zbójnika” był dla młodych widzów nie tylko okazją do spotkania z kolejnym tekstem znanej dzieciom pisarki Astrid Lindgren oraz przeżyciem estetycznym powodowanym przez walory inscenizacji teatralnej. Nauczycielom i ich uczniom, rodzicom i dzieciom „Ronja, córka zbójnika” dostarczy tematów do rozmowy o postawach i wartościach takich jak uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunku dla innych ludzi, odróżnianiu dobra od zła. Spektakl podobnie jak i powieść konfrontuje z przeciwstawnymi pojęciami przyjaźni i wrogości, miłości i nienawiści, uczy przełamywania stereotypów, rozwiązywania konfliktów, poszukania konstruktywnych rozwiązań we współdziałaniu i tym, co łączy a nie dzieli. 

Powieść  Astrid Lindgren  „Ronja, córka zbójnika” znalazła się na ZŁOTEJ LIŚCIE książek polecanych przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, mamy nadzieję, że jej sceniczna adaptacja przygotowana przez Teatr Pinokio w Łodzi spotka się również z uznaniem dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców.

RONJA, CÓRKA ZBÓJNIKA
według powieści Astrid Lindgren
tłumaczenie na język polski: Julita Grodek
licencja: ADiT
reżyseria: Karolina Maciejaszek
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
choreografia: Evgenij Korniag
obsada: Danuta Kołaczek (Lovis), Małgorzata Krawczenko (Zbój Borki, Pupiszon), Żaneta Małkowska (Zbój Mattisa), Hanna Matusiak (Zbój Borki, Pupiszon), Anna Sztuder-Mieszek (Undis, Pupiszon), Natalia Wieciech (Ronja), Ewa Wróblewska (Zbój Mattisa), Łukasz Batko (Birk), Łukasz Bzura (Mattis), Krzysztof Ciesielski (Borka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *