IMG_1397_tnKlasyczny dramat Williama Szekspira w baletowej wersji Sergiusza Prokofiewa, to najnowsza premiera Teatru Wielkiego, którą możemy oglądać od soboty.

Ta historia znana jest każdemu. Dwie werońskie, zwalczające się familię – Capulettich i Montecchich. Pośrodku nich wielka miłość młodych kochanków, Romea i Julii.

Prokofiew skomponował utwór w 1935 r. na zamówienie moskiewskiego Teatru Wielkiego. Muzyka powstała bardzo szybko, w ciągu lata, a już na początku września odbyło się przesłuchanie zamówionej kompozycji. Mimo tego, że muzyka niosła ze sobą kontrastowość nastrojów, lekkość i wdzięk, dyrekcja Teatru Wielkiego stwierdziła, że muzyka jest nie taneczna i kompozycję odrzuciła.

Jak się z czasem okazało, był to wielki błąd ówczesnej dyrekcji moskiewskiego teatru. Dziś baletowa wersja Romea i Julii należy do klasyki swojego gatunku. Teraz dzięki współpracy łódzkiego Teatru Wielkiego i Opery Wrocławskiej możemy podziwiać go na deskach teatru przy pl. Dąbrowskiego.

Pełna przepychu, kolorowych barw opowieść zachwyci każdego estetę kochającego klasyczny taniec. Warto zwrócić uwagę na głównego bohatera, Romea gościnnie gra Sergii Oberemok, uczeń Narodowej Szkole Baletowej w Kijowie, w rolę Julii wcieliła się Julia Sadowska. Trzeba tutaj dodać, iż powodu choroby dyrygenta Tadeusza Kozłowskiego premierę baletu Romeo i Julia poprowadzi Michał Kocimski.


foto. Marcin Żmudziński

Romeo i Julia w Teatrze Wielkim Romeo i Julia w Teatrze Wielkim Romeo i Julia w Teatrze Wielkim
Romeo i Julia w Teatrze Wielkim Romeo i Julia w Teatrze Wielkim {joomplu:2951}
Romeo i Julia w Teatrze Wielkim Romeo i Julia w Teatrze Wielkim {joomplu:2954}
Romeo i Julia w Teatrze Wielkim {joomplu:2956} Romeo i Julia w Teatrze Wielkim
Romeo i Julia w Teatrze Wielkim {joomplu:2959} Romeo i Julia w Teatrze Wielkim
Romeo i Julia w Teatrze Wielkim {joomplu:2962} {joomplu:2963}
Romeo i Julia w Teatrze Wielkim Romeo i Julia w Teatrze Wielkim Romeo i Julia w Teatrze Wielkim
Romeo i Julia w Teatrze Wielkim

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
swietajoanna
Święta Joanna szlachtuzów w Teatrze Nowym – recenzja
01-wycinka-fot-natalia-kabanow
XXI MFSPiN: Wycinka – recenzja
999_movingtbarakhd
ŁSB: Moving Target – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*