19102012_051W Ośrodku Propagandy Sztuki można oglądać monumentalną ekspozycję Romana Modzelewskiego pod tytułem Spektrum. To pierwsza tak obszerna wystawa prezentująca dorobek tego niezwykłego artysty.

Prezentuje Romana Modzelewskiego (ur. 28 lutego 1912, Łoździeje na Litwie Kowieńskiej – zm. 24 grudnia 1997 roku, Łódź) zarówno jako malarza i rzeźbiarza, ale także projektanta mebli, jachtów, wyrobów z metaloplastyki, projektanta, czy również np. koordynatora odbudowy Starego Rynku w Łodzi.

Ideą kuratorów (Małgorzata Dzięgielewska, Janusz Głowacki, Krystyna Łuczak-Surówka) było przybliżenie ogólnopolskiego i światowego kontekstu, w jakim rozwijała się aktywność tego wybitnego twórcy. Prezentacja jego interdyscyplinarności, pionierowych rozwiązań w dziedzinach projektowania.  O tym, że był twórcą światowego formatu może świadczyć jego projekt fotela RM 58, którym już na początku lat 60. zachwycił się Le Corbusier, i który w tym roku warszawska firma VZÓR wprowadziła do seryjnej produkcji.

joomplu:43503

Prace na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi oraz z kolekcji Wery Modzelewskiej, Grzegorza Musiała, Jolanty i Marka Wagnerów. Można ją oglądać do 25 listopada br.

Zobacz także:

Dekonstrukcja utopii w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)

Obraz malarstwa w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_0307
VII PTAK Premiery (foto)
DSC_4119
Junko Koshino na otwarciu Fashion Week Poland! (foto)
Działy otwarte / Działy zamknięte w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*