urodziny_tuwima_20100918_11819736166 stycznia, czyli w setną rocznicę poetyckiego debiutu Juliana Tuwima, zainaugurowano ustanowiony przez Sejm RP Rok Tuwima. Gospodarzem obchodów jubileuszu będzie rodzinne miasto poety – Łódź. O zaplanowanych na ten rok Tuwimowych imprezach, kulisach powstawania projektu i problemach, jakim trzeba stawić czoła przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia, rozmawialiśmy z koordynatorem Roku Tuwima w Łodzi – Marcinem Bałczewskim.

Rok Tuwima to wspólna inicjatywa Śródmiejskiego Forum Kultury – Domu Literatury i Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Poetów Polskich. Długo przygotowuje się projekt takiego przedsięwzięcia?

Jeśli chodzi o samą ideę, to przygotowania, o ile mi wiadomo, trwały mniej więcej rok. Natomiast pisemny projekt powstawał na przełomie czerwca i lipca.

Obchody 60. rocznicy śmierci i 100. poetyckiego debiutu Juliana Tuwima to znakomita okazja do promocji Łodzi. Jednak, żeby można było mówić o skutecznej reklamie miasta, trzeba mieć spore zaplecze finansowe, a to jeden z problemów, z jakimi borykają się organizatorzy tej imprezy…

Przygotowałem analizę SWOT całego przedsięwzięcia i jeśli patrzeć na największe zagrożenia, to widzę poza brakiem finansowania jeszcze dwa. Łódź jest miastem, gdzie każdy chce robić wszystko na własną rękę, nie mówiąc o tym nikomu. Powoduje to, że wiele inicjatyw jest podobnych, organizowane są w tym samym czasie i dla tego samego typu odbiorców. Dla mnie najważniejszym zagrożeniem jest to, że instytucje, fundacje i stowarzyszenia działać będą bez potrzebnej dyskusji i wsparcia, czyli każdy dla siebie nie patrząc na innych. Drugim zagrożeniem są oczywiście odbiorcy – oferta musi być na tyle ciekawa, aby łodzianie chcieli w tych wydarzeniach uczestniczyć, a nie narzekać, że imprezy są niefajne, niepotrzebne, itp.

W planach jest powstanie łódzkiego ośrodka, który po zakończeniu 2013 r. będzie kontynuować działalność związaną z Tuwimem. ŚFK ma szansę stać się takim ośrodkiem?

Już niedługo ŚFK zamieni się w Dom Literatury. Poza nową nazwą i identyfikacją, nastąpi także zmiana statutu instytucji, właśnie mająca m.in. na celu promocję i wsparcie literatury i literatów związanych z naszym miastem. Już w tej chwili w budynku ŚFK działają Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, Kwartalnik Artystyczno-Literacki „Arterie”, także „Tygiel Kultury”, a od stycznia Stowarzyszenie Contur, czyli organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. „Komiksiarze” niedługo przeniosą się do nowego lokalu przy Piotrkowskiej 28, gdzie działać będzie m.in. galeria komiksu, ale i tak w tej chwili instytucja pęka w szwach.

A wracając do meritum sprawy – ŚFK ma szansę stać się takim ośrodkiem, bo jest to poniekąd jedna z podstaw działania tej instytucji, ale żeby tak się stało, należałoby pomyśleć o nowej siedzibie (w projekcie Domu Literatury istnieją m.in. biblioteka i księgarnia, które nie mogą zaistnieć w obecnej przestrzeni), jak i wsparciu finansowym, które corocznie się zmniejsza. Być może jeśli Pan Bogdan Zdrojewski wspomniał o takim pomyśle, samo MKiDN chce taką instytucję dotować. Najprostszym sposobem, aby doszło to do skutku jest według mnie dobra realizacja Roku Tuwima i pokazanie, co możemy i potrafimy.

joomplu:47126

ŚFK jest głównym organizatorem obchodów imprezy, ale nie jedynym. Które instytucje są jeszcze zaangażowane w organizację obchodów jubileuszu Tuwima?

Nie ma obostrzeń dotyczących tego, kto i co może organizować w ramach Roku Tuwima. Jak jednak już wspomniałem chodzi o to, aby same pomysły nie dublowały się. Już w tej chwili słyszę o kilku inicjatywach mających na celu umieszczenie na budynku przy ul. Kilińskiego 46 pamiątkowej tablicy. Trzeba reagować, aby taka tablica powstała jedna, porządna, a nie np. siedemnaście, bo każda instytucja, stowarzyszenie czy fundacja tak sobie postanowi i zechce takową przymocować.

Dlatego ŚFK nazywałbym głównym operatorem, a nie organizatorem Roku Tuwima, chociaż my sami mamy już w planach x imprez. Dużą część z nich chcemy realizować również we współpracy z innymi zgodnie z zasadą – kto się najlepiej zna na tym co robi, niech to robi.

Tuwimowymi imprezami będzie wypełniony cały tegoroczny kalendarz. Czy znany jest już pełny program obchodów jubileuszu?

O tym, co w ramach Roku Tuwima będzie w Łodzi organizowane wiadomo już od kilku dni. Informuje o tym spora część mediów. Oczywiście my sami wiemy o tym od początku powstawania projektu. Programu nie możemy niestety dopiąć ze względu na to, że nadal nie wiemy, na jak duże finansowe wsparcie możemy liczyć. Na ten moment wiadomo tylko o 300 tysiącach złotych z budżetu miasta. Wszelkie inne kwoty tak naprawdę nie są potwierdzone i zapewne taka sytuacja utrzyma się do około 10 lutego. Głównie z tego powodu, chociaż nie tylko, wielkość i ranga imprez rosła będzie z miesiąca na miesiąc. Wszelakie instytucje i NGO’sy wciąż przesyłają propozycje wydarzeń, nad którymi dyskutujemy. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile na cały Rok będziemy mieli funduszy. Mogę dodać, że priorytetem jest to, aby wydarzenia nie były jednorazowe, dały się zrealizować w innych miastach i pozostawiły po sobie coś trwałego.

Rozumiem, że program ulega modyfikacjom, ciągle dokładane są do niego nowe imprezy. Zdradź proszę, jakie wydarzenia są już potwierdzone.

W ramach Roku Tuwima czekają nas zarówno duże imprezy o wydźwięku ogólnopolskim, które chcemy, aby były transmitowane w telewizji, jak np. koncert w ramach Święta Łodzi. W planach jest również plenerowy Bal w operze. Filharmonia Łódzka wraz z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na kwiecień planuje koncert Kwiaty Polskie. W projekcie jest także wielka multimedialna wystawa prezentująca postać Tuwima. To oczywiście nie wszystko. W wakacje chcemy zorganizować happening w pociągu Łódź – Warszawa – Łódź, sporo innych akcji na mieście, jak również tuwimowską ścieżkę murali. Nie zabraknie mniejszych spotkań, paneli, koncertów, gier miejskich, konkursów (m.in. na komiks, czy dla młodych zespołów muzycznych). Pojawią się spektakle z teatrów z innym miast, które w swoim repertuarze mają sztuki związane z Tuwimem.

Przygotowana jest również ścieżka edukacyjna dla szkół i bibliotek. Zajmiemy się także szlakiem Tuwima. Chcemy, aby wszędzie tam, gdzie Tuwim mieszkał, działał, czy w jakiś inny sposób był z nimi związany, było o tym wiadomo. Pozostaje problem pomników i ich odrestaurowania (popiersie), tudzież zabezpieczenia na czas remontu (ławeczka).

Tuwim to oczywiście również literatura i także myślimy o wydaniu jego mniej znanych tekstów w formie książkowej, m.in. esejów na temat Łodzi. Warto także dodać, że Rok Tuwima daje możliwość prezentacji także innych Skamandrytów i epoki, w której żył Julian Tuwim.

joomplu:47124

Co nas czeka w ramach Roku Tuwima jeszcze w styczniu?

24 stycznia odbędzie się happening w Sejmie RP, który właśnie w myśl wspomnianej wcześniej imprezy niejednorazowej zostanie wkrótce powtórzony także w Łodzi. Dzień później premiera Kabaretu Bi-Ba-Bo „Miłość ci wszystko wybaczy” w Śródmiejskim Forum Kultury. I tu znowu będzie powtórka – kabaret wystąpi także 25 lutego w Muzeum Miasta Łodzi. Od 11 stycznia w ŚFK prezentowana będzie również wystawa fotografii dedykowana Tuwimowi. Jest jeszcze Rambo Jet i ich koncert 19 stycznia w Stereo Krogs.

Najhuczniejsze obchody czekają nas we wrześniu – miesiącu urodzin poety. Jakie atrakcje są zaplanowane na ten okres?

Zderzające się koncepcje i czas, jaki pozostał do września powodują, że plan ten wciąż może ulec przeobrażeniu. Także niestety ze względu na finanse. Na pewno odbędzie się duża plenerowa impreza, być może kilkudniowa, a także wydarzenia dla dzieci. W planach są również działania związane z rewitalizacją pomnika, pamiątkową tabliczką. Będziemy się starać, aby wszelkie inicjatywy np. wydawnicza, miały kulminację właśnie we wrześniu. Trzeba jednak pamiętać, że studenci powracają w październiku, więc nie możemy od razu „wystrzelać” wszystkich pomysłów.

Mogę dodać, że chcemy, aby w ciągu nadchodzącego roku odbywały się po prostu fajne imprezy, interesujące ludzi, promujące nasze miasto, twórców, postać Tuwima. Nie róbmy tzw. popeliny za miliardy, a porządne rzeczy, które pozytywnie wpłyną na życie i rozwój Łodzi i jej mieszkańców.

Rok Tuwima będzie celebrowany nie tylko w Łodzi, ale też na terenie całego kraju. Co w ramach tej imprezy będzie się działo na arenie ogólnopolskiej?

Jak wspomniałem nasze działania i akcje planowane są tak, aby zorganizować je także w innych miejscowościach, głównie tych związanych z Tuwimem, np. w Warszawie i Tomaszowie Mazowieckim. Rozmowy się toczą. O innych działaniach niewiele wiemy, gdyż np. Tuwim w odróżnieniu od Lutosławskiego, w zeszłym roku nie otrzymał promesy i nie zorganizowano konkursu grantowego MKiDN. Czy to jeszcze nastąpi – to nie jest pytanie do mnie.

/fot. Marcin Bałczewski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
190312_001
Joanna Małgorzata Przybylska w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
IMG_7655
Ona czyta dla mnie – 5 minut dla książki (foto+wideo)
kossakowska
Maja Lidia Kossakowska w Manufakturze (wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*