Od 9 marca w Muzeum Miasta Łodzi można zrobić sobie zdjęcie na kultowym fotelu RM58 zaprojektowanym przez Romana Modzelewskiego. Od 28 marca fotel ten będzie można spotkać w różnych miejscach Łodzi. Tego dnia także odbędzie się Quiz z wiedzy o artyście, jego epoce oraz mieście, w którym tworzył. To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń
w ramach Roku Romana Modzelewskiego.

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych łódzkich twórców II poł. XX wieku – ikony polskiego i światowego wzornictwa, wszechstronnego artysty wyprzedzającego swoja epokę oraz współtwórcy i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Romana Modzelewskiego (1912-1997). Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało, uchwalony przez Radę Miejską w Łodzi, Rok Romana Modzelewskiego. W jego ramach przez cały rok odbędzie się szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie dokonań artysty.

Dzień urodzin Romana Modzelewskiego, który przypadł w poniedziałek 28 lutego, miał rozpocząć obchody Jego roku” – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. „Jednak z uwagi na sytuację geopolityczną za naszą wschodnią granicą, zdecydowaliśmy się przełożyć spotkanie inaugurujące obchody” – dodaje.

Równo miesiąc po urodzinach artysty, 28 marca o godz. 19:00 zapraszamy do klubu Pop’n’Art na Placu Wolności, w którym odbędzie się urodzinowy quiz pt.: „RM58 z 10. Quiz o sztuce, filmach i Łodzi”. W quizie mogą wziąć udział sześcioosobowe drużyny, które walczyć będą o urodzinowy tort od Pop’n’Art oraz torbę książek wydanych przez Muzeum. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: kza.lodz@gmail.com.

Tego dnia swoją „wędrówkę” rozpocznie kultowy model fotela RM58 Classic Red. Jego projekt Roman Modzelewski opatentował w 1962 r., interesował się nim sam Le Corbusier, a dziś nie tylko znajduje się on w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie i jest sprzedawany w sklepie muzealnym w Moma w Nowym Jorku, a dzięki polskiej firmie Vzór, która uzyskała prawa do jego produkcji, znalazł się w Muzeum Miasta Łodzi.

Kultowy fotel RM58 wędrować będzie przez cały rok 2022 i znajdzie się w instytucjach kultury, chętnie odwiedzanych przez Łodzian miejscach, a także gabinetach osobistości związanych z naszym miastem” – opowiada Magda Komarzeniec. „W wybranych miejscach towarzyszyć mu będzie mini studio fotograficzne, zachęcające łodzian do wykonania zdjęcia z Romanem Modzelewskim” – dodaje.

W kolejnych miesiącach Muzeum Miasta Łodzi będzie zapraszać na:

cykl wykładów przybliżających postać artysty, historię polskiego dizajnu i realia życia w Łodzi lat 50-tych i 60-tych

wystawę czasową „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” (14 maja – 31 grudnia 2022)

odsłonięcie pamiątkowej płyty na domu Romana Modzelewskiego wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi

międzynarodowy panel dyskusyjny o znaczeniu pionierskich działań Romana Modzelewskiego dla współczesnej edukacji artystycznej i designu

złożenie kwiatów na grobie Romana Modzelewskiego w dniu 25. Rocznicy Jego śmierci, 24 grudnia 2022 roku. na Starym Cmentarzu w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Niedźwiedź w łódzkim ZOO (foto)
IMG_4590
XXXV Festiwal Zdrowia i Niezwykłości (foto)
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w nowej odsłonie (wizualizacje)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*