Rok Marka Edelmana w Łodzi

Rok 2019 będzie w Łodzi Rokiem Marka Edelmana. Już 4 stycznia Centrum Dialogu zaprasza na Setną rocznicę urodzin Marka Edelmana i inaugurację Roku Edelmana, przez cały rok Centrum planuje rozmawiać o Edelmanie, inspirować się jego słowami.

W programie m.in. „The best of…” – fragmenty wywiadów z bohaterem wieczoru i Patronem Roku 2019 wraz z komentarzem Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, autorów książki i filmu „Edelman. Życie po prostu”. Spotkanie z Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej. W programie także wspomnienia innych przyjaciół oraz współpracowników Marka Edelmana, m.in.: lekarzy i pielęgniarek ze szpitala im. Pirogowa, dziennikarzy i polityków. Nie zabraknie symbolicznego urodzinowego tortu od Cocoart`s i lampki wina od Dobre Wino.

Piątkowe spotkanie umilą nam Cello Chargers. W programie standardy muzyki klasycznej i popularnej.

Na wiolonczeli zagrają:
ANNA FURKAŁOWSKA – Wiolonczelistka, nauczycielka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie dr. Dominika Połońskiego (2016 r.). Od 2015 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Współpracowała z takimi artystami jak Waldemar Malicki, Maryla Rodowicz, Dawid Kwiatkowski, Magdalena Krzemień, zespół Blue Cafe, czy XanaX, któremu w 2018 r. towarzyszyła podczas trasy „Ciepło”. Rozwija także prywatne projekty muzyczne z kwartetem smyczkowym, grając muzykę klasyczną, ale także filmową w nowych aranżacjach. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie edukacji kulturalnej przez muzykę.
MACIEJ BARAN – Wiolonczelista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza oraz prof. Stanisława Firleja. Jako solista zadebiutował w 2006 roku wraz z Filharmonią Śląską, pracował w Teatrze Morawskim w czeskim Ołomuńcu na stanowisku zastępcy koncertmistrza. W roku 2012 rozpoczął pracę w Teatrze Wielkim w Łodzi również na stanowisku zastępcy koncertmistrza, gdzie do dzisiaj pracuje. Jako muzyk sesyjny gra i nagrywa różne gatunki muzyki od klasyki po rock alternatywny.
Na perkusji zagra Gniewomir Tomczyk.

Rok Marka Edelmana w Łodzi został uchwalony decyzją Rady Miasta 31 października 2018 roku.

Przyjmuje się, że Marek Edelman urodził się 1 stycznia 1919 roku w Homlu na Białorusi. W czasie wojny był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Anielewicza został dowódcą powstania w getcie. Półtora roku później walczył na barykadach powstania warszawskiego. Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Ukończył medycynę. Został lekarzem, kardiologiem, w szpitalu im. Pirogowa. Pomagał prześladowanym, podpisywał protesty przeciwko bezprawiu. Wielokrotnie podkreślał, że obowiązkiem każdego człowieka jest udzielanie pomocy słabszym i zagrożonym. Wciągnęły go sprawy Bośni, potem Kosowa. Pomagał zarówno czynem – choćby jadąc z konwojem do Sarajewa – jak słowem. Jego apel skierowany do przywódców NATO w kwietniu 1999 roku opublikowały najpoważniejsze dzienniki. W 2000 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. „Pytacie, co jest najważniejsze w życiu? Najważniejsze jest samo życie. A gdy już jest życie, najważniejsza jest wolność” – mówił w jednym z wywiadów.

Wydarzenia, które odbędą się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi:

Styczeń
Najważniejsze jest życie
4 stycznia – Urodziny Marka Edelmana i inauguracja Roku Marka Edelmana w Łodzi

Kwiecień
Najważniejsza jest wolność
2 kwietnia – premiera spektaklu „Światy Marka Edelmana” w ramach festiwalu Dotknij Teatru
17 kwietnia – otwarcie wystawy „Marek Edelman. Człowiek” i spektakl „Światy Marka Edelmana
Komiks „Edelman” – premiera, autorzy: Michał Arkusiński (rysownik), Maciej Cholewiński i Piotr Jasiński (scenariusz)
19 kwietnia – uroczystości rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, uroczystość na cmentarzu żydowskim w Warszawie

Maj
Najważniejsza jest miłość
prapremiera filmu „I była miłość w getcie” (tytuł roboczy) w reż. Jolanty Dylewskiej oraz spotkanie z realizatorami i producentami filmu
spotkanie kameralne z lekarzami i pacjentami Docenta

Październik
Najważniejsza jest pamięć
10 rocznica śmierci Marka Edelmana. Dyskusja Dlaczego nam dziś brakuje Marka Edelmana?

Obchodom Roku towarzyszyć będzie całoroczna oferta edukacyjna inspirowana biografią i przesłaniem Marka Edelmana, zajęcia prowadzą specjaliści ds. edukacji Centrum Dialogu. Pierwsza lekcja dla uczniów z jednego z łódzkich liceów odbędzie się już 4 stycznia o 11.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *