Projekt_tkaniny_drukowanej_autorstwa_Wladyslawa_StrzeminBył rok 1917. W Polsce pojawiło się zupełnie nowe spojrzenie na sztukę i rolę, jaką może ona pełnić w społeczeństwie. Narodziła się awangarda, która radykalnie odmieniła oblicze współczesnej kultury. W obchody stulecia tego ruchu w Polsce aktywnie włączyło się Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W nadchodzącym roku mija sto lat od wydarzeń, które dla dziejów polskiej sztuki okazały się przełomowe. By uczcić tę rocznicę i nadać należną jej rangę, trzy polskie muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi wystąpiły z propozycją, by rok 2017 był obchodzony w Polsce jako „Rok awangardy”. Honorowy patronat nad wydarzeniami organizowanymi w ramach rocznicy objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Awangarda radykalnie zmieniła charakter współczesnej kultury, przesądzając o dalszym rozwoju sztuk wizualnych, literatury, filmu, teatru czy architektury, ale także wzornictwa przemysłowego. Między innymi do tego ostatniego nawiąże przygotowany przez kuratorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi projekt „Kwartały awangardy”, wpisujący się w obchody stulecia tego nurtu. Będzie to seria zmieniających się co kwartał prezentacji obiektów ze zbiorów muzeum.

– Wszystkie zaproponowane przez nas aranżacje stanowić będą wyjątkową okazję do uwypuklenia awangardowej, poszukującej postawy twórców tych obiektów nie zawsze będących profesjonalnymi artystami – zapowiadają kuratorzy CMWŁ.

Wladyslaw_Strzeminski_laureat_nagrody_1932_1

Cykl rozpoczyna się od prezentacji projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego – jednego z największych artystów awangardowych XX wieku. W latach 1948-1949 Strzemiński stworzył cykl obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Były to wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, utrwalające wrażenia optyczne wywołane spojrzeniem na słońce. W ideę tych obrazów, zbudowanych z plam i nieregularnych linii, wpisuje się projekt tkaniny drukowanej znajdującej się w zbiorach CMWŁ, którego pokaz zapoczątkuje cykl „Kwartały awangardy”.

Prezentacje przygotowane z okazji obchodów można oglądać w gablocie na parterze budynku D. W ramach kolejnych pokazów z cyklu zaprezentowane zostaną m.in. ubiory oraz tkaniny drukowane z łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, projekty akcesoriów mody, tkanin i elementów wyposażenia wnętrz wykonywane dla łódzkiego przemysłu, a także druki reklamowe oraz prefabrykaty do wykonywania wzorów na wałkach drukarskich. Cykl dopełnią warsztaty i spotkania, stanowiące punkt wyjścia do reinterpretacji dorobku awangardy w kontekście codzienności i utylitarności. Uczestnicy zajęć poznają techniki druku szablonowego i stemplowego, a inspiracją dla ich własnych kompozycji będą designerskie dokonania Władysława Strzemińskiego

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wystawa Sztuk Pięknych REJWACH w Galerii ASP
Instalacja artystyczna „Trzeba dojrzeć, aby dojrzeć” przed Łodzią Fabryczną (foto)
Fotofestiwal 2018 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*