18 grudnia o 19:00 Teatr Powszechny w Łodzi – Polskie Centrum Komedii zaprasza na premierę prasową „Rodziny” – komedii Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. W najbliższych weekend spektakl będzie zaprezentowany po raz pierwszy z udziałem publiczności.

  • Premiera „Rodziny” w łódzkim Powszechnym odbyła się online na zakończenie XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – w czasie całkowitego zamknięcia teatrów z powodu epidemii.
  • W ostatnich miesiącach spektakl był prezentowany w sieci (również w wersji z napisami dla osób niesłyszących), odbyła się także specjalna premiera na antenie Telewizji Toya. Spektakl obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce i za granicą (w tym Polonia na kilku kontynentach). Od teraz spektakl będzie można oglądać na żywo na Dużej Scenie przy Legionów 21.

„Rodzinę” Słonimski napisał w 1933 roku. Można powiedzieć, że od tego czasu sztuka nie tylko się nie zestarzała, ale wręcz zyskała nowe znaczenia we współczesnym kontekście – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka łódzkiego Teatru Powszechnego. Słonimski śmieje się ze wszystkich i ze wszystkiego. Kpi z hipokryzji, koniunkturalnych zmian poglądów i postaw, pustych deklaracji wygłaszanych z mównic, naszej skłonności do kreowania konfliktów. Przede wszystkim jednak zachęca nas, abyśmy śmiali się z samych siebie, rzucając tym samym najtrudniejsze wyzwanie i przypominając, że celem inteligentnej komedii nie jest przecież pusty śmiech – dodaje Pilawska.

„Rodzina” Słonimskiego to przedstawienie o nas, o Polakach. O naszym braku dystansu, o naszej zapiekłości, konieczności opowiadania się po którejś ze stron. O tym, że szukamy wrogów – nawet wtedy, kiedy ich nie ma – mówi Wojciech Malajkat. Żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze. Szukamy tożsamości – czasem na siłę. „Rodzina” próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. Poddaje pod wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Strasznie pomieszały nam się pojęcia i definicje. Tym spektaklem chcielibyśmy coś uporządkować – zaznacza Malajkat.

Premiera prasowa odbędzie się 18 grudnia. Kolejne przedstawienia na Dużej Scenie obejrzeć będzie można 19, 21, 22, 23 grudnia oraz 29 i 30 stycznia. Bilety na spektakle wieczorne kosztują od 55 do 75 złotych.

„Rodzina”

Autor: Antoni Słonimski
Reżyseria, opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Kleniewska, Barbara Szcześniak, Marek Kasprzyk/Artur Majewski, Jakub Kotyński, Michał Lacheta/Filip Jacak, Jakub Kryształ/Kamil Suszczyk, Paweł Okoński/Adam Marjański, Jan Wojciech Poradowski, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

Spektakl zrealizowany specjalnie na XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kinwklan
Klin w Klan – telenowela na żywo i w 3D
Pomoc domowa radzi – ostatni odcinek internetowego serialu teatralnego
Neo-Nowka_grafika_2013
Neo-nówka w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*