hipgnW niedzielę, 24 maja o godz. 18 w ŁDK rozpocznie się koncert grup Hipgnosis, The White Kites i Xposure. Bilety kosztują 20 zł.

Hipgnosis –  Zespół powstał w Krakowie w 2004 roku. Nazwa jest grą słów, pobrzmiewa w niej wiele znaczeń i odniesień. Muzycy współpracowali wcześniej z wieloma zespołami krakowskimi, ale HIPGNOSIS jest dla nich „punktem zero” i ponownymi narodzinami, dlatego ich muzyczna przeszłość nie jest dla tego projektu zbyt istotna.  „SKY IS THE LIMIT”, debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstało między marcem a wrześniem 2005 roku. Grupa nagrywała ją w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio. W tym samym czasie producent albumu Łukasz Gorycki brał udział w realizacji płyty legendarnego gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura. Płyta ukazała się dzięki współpracy ich własnej firmy STUDIO HIPGNOSIS-ART ( muzycy odrzucili propozycję podpisania kontraktu z Universal Music Poland i aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę, powołali własną firmę ) i krakowskiego wydawnictwa MUSIC CORNER. 1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album koncertowy „STILL UMMADELLING”. Tradycyjnie wydawcą była własna firma, a nowym dystrybutorem – Wydawnictwo Rock Serwis. 18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley ( Niemcy ), obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych. 14 listopada 2011 roku ukazała się płyta „RELUSION”, spójna wypowiedż na temat ( wszelkich ) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowana książką Richarda Dawkinsa „Bóg Urojony”. Album zawiera 72 minuty muzyki, na które składa się tylko 6 utworów. W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego ( Program III Polskiego Radia ) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe ze wszystkich polskich wydawnictw. Organizujące coroczny Festiwal Muzyki Progresywnej w Gniewkowie STOWARZYSZENIE INICJATYW NIEZALEŻNYCH „PROGRES” wybrało „Relusion” Progresywnym Albumem Roku 2011 i przyznało zespołowi wręczana po raz pierwszy Nagrodę im. RoRo Roszaka.

Rok 2012 to czas medialnej i koncertowej promocji Hipgnosis oraz rozszerzenie współpracy z Tomaszem Sętowskim ( jednym z najbardziej znanych współczesnych malarzy tworzących w nurcie zwanym „realizmem magicznym” ), która doprowadziła do wyjątkowego koncertu Hipgnosis w galerii artysty oraz wydania limitowanego winylowego boksu z całą studyjną dyskografią zespołu oraz albumem z obrazami Sętowskiego. Nowa muzyka już powstaje, a płyta jest planowana na 2016 rok … Póki co wydawany jest właśnie 4-płytowy box koncertowy pod tytułem „LIFE PLAYS NO ENCORES – Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band – Box Of Official Bootlegs”. Znajduje się w nim 1 płyta DVD z dwoma pełnymi koncertami: z Radia Kraków z 27 marca 2011 ( zarejestrowany przez 4 kamery ) ze wspólnej trasy z Quantum Fantay oraz amatorska rejestracja z 1 kamery ( niemniej z dobrej jakości dźwiękiem ) historycznego już koncertu z Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, z Loreley ( Niemcy ) z dnia 18 lipca 2008. Pozostałe płyty zawierają unikatowe bootlegowe nagrania różnych koncertów – jakość dźwięku jest bardzo dobra jak na tego typu wydawnictwa! Można na nich usłyszeć muzykę graną z gitarzystą GoDDardem, klawiszowcem Ijonem, gitarzystą Marcinem Kruczkiem oraz wokalistą Przemem, synem basisty Hipgnosis. W ten właśnie sposób zespół postanowił podsumować pierwsze 10 lat swojej działalności. Od marca 2015 roku w zespole znalazł się nowy gitarzysta – Georgius – autor fantastycznej płyty solowej „Ego Georgius” ( 2014 ) i były założyciel grupy ALBION. Nowe wcielenie Hipgnosis zostanie przedstawione na scenach w maju 2015 r.

The White Kites [ðə waɪt kaɪts] – polsko – brytyjski zespół zabierze was w krainę staroświeckiej psychodelii. Krainę wypełnioną dźwiękami przesterowanych gitar, rozwibrowanych organów oraz kojącymi frazami fletu i melotronu. Jesteście gotowi?

Xposure – Zespół powstał pod koniec 2012 r. W lipcu 2013 zagrał swój pierwszy koncert i nagrał album demo 'A Taste of Xposure’ (grany w Trójce, Radio PiK i Radio Kraków). Od lipca 2013, zespół gra energetyczne koncerty w całej Polsce. W lutym 2014 r. zespół zebrał fundusze na nagranie i wydanie swojej debiutanckiej płyty na portalu finansowania społecznościowego wspieram.to. Pomiędzy lutym a marcem 2014 nagrał swój debiutancki album ‘The Tides The Waves’. Xposure, to zespół grający muzykę spod znaku ognistego hard rocka z elementami stonera (dłuższe, transowe partie instrumentalne) połączonego z lżejszymi balladami. Uwagę zwraca głos wokalistki, świetnie pasujący do muzyki – energetycznej, naszpikowanej doskonałymi partiami gitarowymi, w tym solówkami, także na basie, a do tego znakomite bębny nie pozwalające usiedzieć na miejscu – razem tworzą naprawdę wybuchową mieszankę!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
domoffon
Domoffon 2017 – pierwsi wykonawcy
Paluch w Teatrze Club
trance
Trance Human Culture w DOMu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*