rrutkowski7 maja w Śródmiejskim Forum Kultury, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Literackim im. K. K. Baczyńskiego, zorganizowano spotkanie autorskie z Robertem Rutkowskim. Wieczór poetycki z łódzkim poetą prowadził Maciej Robert.

 
Podczas spotkania poeta odczytał wiersze z najnowszego tomiku poetyckiego – Wyjście w ciemność.  Tomik ten zawiera jedenaście utworów pochodzących ze zbioru wierszy Łowienie spod lodu.  Mottem przewodnim  Wyjścia w ciemność są myśli niemieckich poetów P. Celana i R. Kunzea. Wystarczy przeczytać fragment wiersza R. Kuntzea – Wiersz w bieli, aby zrozumieć intencję łódzkiego poety.

„Jeżeli po jakimś białym przeżyciu spróbuje napisać wiersz cały w bieli, a któryś czytelnik określi go jako czarny, przyczyną będzie zapewne zbyt skąpa dawka bieli. Znaczyłoby to, ze wiersz wygląda szaro, a czytelnik, z góry już usposobiony mrocznie, wychwytuje przede wszystkim czarne tomy”.

Robert Rutkowski odziera wiersze z emocji, gdyż  pragnie uzyskać jednoznaczne komunikaty. Wynika to niewątpliwie z zafascynowania niemiecką poezją. Poeta wyznał, że pisze przede wszystkim dla siebie, nie zastanawia się nad czytelnikiem,  po prostu tworzy wiersze, które sam najchętniej by czytał. Robert Rutkowski przyznał, że nie uważa się za poetę, ale za „grzebiącego w słowie”,  pisze bo jest to dla niego hobby. Osobiście poeta ceni twórczość Z. Herberta i T. Różewicza.

Najnowszy tomik Wyjście w ciemność ma zupełnie odmienny charakter od pierwszego zbioru wierszy, który ukazał się osiem lat temu. Poznajemy nowe, świeże spojrzenie na lirykę, wiersze stanowią jednolitą całość. Zdecydowanie utwory Roberta Rutkowskiego są harmonijne z dużą dawką melodyjności. Tym samym wpisują się w nurt poezji klasycystycznej.
Na wieczorze poetyckim, poeta odczytał swój nowy niepublikowany wiersz –
Nikt za Ciebie.
„Nikt za Ciebie nie wymyśli prochu
którym jesteś
nikt za ciebie
nikt za ciebie  nie podniecie głosu
nie powie nie…”

Zdecydowanie z niecierpliwością Czekamy na pańskie nowe wiersze.

 
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_4010
Kawiarnia Literacka: Kamil Sipowicz (foto)
Nagroda im. Kotarbińskiego – znamy nominowane książki
IMG_8232
O Gałczyńskim w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*