Do 31 grudnia w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi. Na ekspozycji można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć ok. 150 obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, projektów łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Opatentowany w 1962 r. RM58 zainteresował samego Le Corbusiera, a dziś znajduje się w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie i jest sprzedawany w sklepie Moma w Nowym Jorku; ponadto dzięki polskiej firmie Vzór został na nowo wdrożony do produkcji.

Roman Modzelewski był współzałożycielem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), w której pełnił stanowisko pierwszego rektora, a później dziekana i na której wykładał przez niemal 40 lat. Zafascynowany osobowością Władysława Strzemińskiego dostrzegł znaczenie kształcenia projektantów przemysłowych w oparciu o wszechstronną, interdyscyplinarną edukację artystyczną. W swoją edukacyjną misję wierzył tak mocno, że nawet wówczas, gdy Le Corbusier zaproponował mu emigrację z peerelowskiej Polski do Francji, odmówił, nie chcąc zostawić swoich uczniów. Do końca życia pozostał w Łodzi, rezygnując tym samym o marzeniu o międzynarodowej sławie…

Wystawa stanowi monograficzny pokaz najwybitniejszych przykładów działalności artystycznej i pedagogicznej autora RM58 – jednej z ikon światowego designu – jest także przypomnieniem roli Romana Modzelewskiego w kontynuowaniu wizjonerskich koncepcji Władysława Strzemińskiego i starań o zachowanie jego wyjątkowego w skali europejskiej, uniwersalnego programu kształcenia artystów i projektantów. Ma też na celu przywrócenie do powszechnej pamięci postaci i twórczości artysty, wskazanie indywidualnych dróg poszukiwań twórczych, wpływu na kształt programowy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i podkreślenie zasług w nowoczesnym projektowaniu przemysłowym.

Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Fundacji im. Romana Modzelewskiego, firmy Vzór i kolekcji prywatnych (m. in. żony artysty – pani Wery Modzelewskiej).

„Łącznie pokażemy blisko 150 obiektów, w tym nigdy wcześniej nieprezentowaną muzealną kolekcję dziesięciu obrazów, reliefów i rzeźb z najbardziej twórczego okresu artysty, którą nasi goście zobaczą po raz pierwszy” – dodaje Adam Klimczak, kurator wystawy.

Najstarsze prace są inspirowane „kapizmem-koloryzmem”, pochodzą z połowy lat 40. XX wieku (czasu przybycia do Łodzi i początków pracy dydaktycznej w obecnej Akademii Sztuk Pięknych). Powstałe po 1946 roku dzieła (po ważnym dla artysty i jego późniejszej twórczości, plenerze malarskim w Nowej Rudzie), charakteryzuje zmiana stylistyki i formy oraz nawiązanie do idei Władysława Strzemińskiego. Późniejsze prace z lat 50., 70. i 80. XX wieku, łączą doświadczenia z zakresu malarstwa, rzeźby i nowych technologii, użytych do jego słynnych projektów mebli i jachtów.

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia, wykłady, spotkania i międzynarodowy panel dyskusyjny poświęcony artyście, a sam kultowy fotel RM58 przez cały rok 2022 można zobaczyć w różnych miejscach w Łodzi.

/foto. HaWa

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ziemia znów jest płaska w Muzeum Sztuki
Opera aperta – Dzieło otwarte w Ośrodku Propagandy Sztuki
Dom Mody Limanka – Mieszkanie w ms2

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*