IMG_9849ritaW środę, 12 października do Łodzi zawitała redakcja jednego z najciekawszych pism artystycznych w Polsce, „Rity Baum”. Wraz z nimi w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury pojawiła się poetka i poeta z Wrocławia.

Podczas kolejnej odsłony Kawiarni Literacko-Muzycznej zaprezentowano najnowszy, dwudziesty numer pisma, którego hasłem przewodnim jest „Black”. Numer został poświęcony zjawisku czerni w sztuce, w dużej mierze czerni symbolizującej kulturę afroamerykańską. W środku znajdziemy więc sporo literatury afroamerykańskiej m. in. Boba Kaufmana, Amiri Baraki, Forresta Hamera, Nikki Giovanni.

Kolor czarny jest tematem esejów o sztuce. Barbara Kuchta w korespondencji z Paryża przedstawia zainteresowanie monochromatyzmem i czernią współczesnych artystów, Andrzej Kostołowski pisze o cieniu w fotografii, Monika Mizera – o serii „czarnych” obrazów polskiej malarki Ewy Harabasz. W numerze znalazły się też teksty ukazujące czerń jako metaforę Innego, gorszego, niższego społecznie. Tej perspektywie przyświecają badania postkolonialne. Znajdziemy teksty o Indiach, o myśli pochodzącej z Kolkaty Gayatri Spivak, o Holokauście jako efekcie swoistego apartheidu, o Afryce i Afrykanach wreszcie.

Podczas spotkania Marcin Czerwiński i Andrzej Ficowski przedstawili także genezę pisma, a także opowiedzieli o tym, jak w tej chwili redakcja działa we Wrocławiu.

joomplu:27219

Po ich występie zaprezentowała się dwójka młodych poetów z Wrocławia (jeszcze przed debiutem) – Cezary Ciszak i Ilona Witkowska, laureatka nagrody specjalnej zeszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Jacka Bierezina.

Po nich ponownie na scenie pojawił się Andrzej Ficowski, który zaprezentował fragment scenariusza „”Rashomon. Antybaśń” opowiadającym o katastrofie Smoleńskiej. Na zakończenie zaprezentował performance – „ROZłąka”, „…o wstawaniu i rozstawaniu, i innych sprawach. Medytacja, ogień, Callas…”. Tak oto w muzycznej części wieczoru można było usłyszeć Marię Callas.

Kolejna odsłona Kawiarni Literacko-Muzycznej 19 października od 18. Tym razem odbędzie się jubileuszowe spotkanie z poetką i pieśniarką, Dorotą Koman.

Zobacz także:

Kawiarnia Literacko-Muzyczna: Krystyna Rodowska (foto)

Kawiarnia Literacko-Muzyczna: Justyna Krawiec i „Arterie” nr 10 (foto)

Kawiarnia Literacko-Muzyczna: Magdalena Starzycka (foto)

Kawiarnia Literacko-Muzyczna z Renatą Jabłońską (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Tomasz Piątek w Domu Literatury (foto)
XII Festiwal Puls Literatury – dzień 7 (foto)
IMG_4566
Spotkanie z Krzysztofem Vargą w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*