Ulica Moniuszki, czyli pasaż Meyera, niegdyś prywatna ulica łódzkiego fabrykanta dziś architektoniczna wizytówka miasta. Dwie wille, które zbudował Ludwik Meyer, przetrwały do dziś i obecnie przechodzą generalny remont i przebudowę.

W zabytkowym budynku pod numerem 5 powstanie nowoczesna Mediateka MeMo. Dodatkowo przebudowie ulegnie budynek mieszczący się przy ul. Moniuszki 3, gdzie przeniosą się wydziały Urzędu Miasta Łodzi. Sąsiadujące ze sobą budynki (Moniuszki 3 i Moniuszki 5) zostaną połączone przeszklonym dziedzińcem. 

– W styczniu tego roku projekt inwestycji prowadzonej przy ulicy Moniuszki 3
i  Moniuszki 5  uzyskał prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Pozwoliło to na rozpoczęcie realizacji pełnego zakresu robót objętych dokumentacją projektową. W chwili obecnej trwają intensywne prace przy odtworzeniu i renowacji elewacji, wymianie dachów i instalacji. Przygotowujemy się do budowy  przeszklonego dziedzińca, który połączy oba budynki.  Na ten moment nie ma zagrożenia, że budowa zostanie wstrzymana. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramami.
 Wartość tej inwestycji to ponad 36 mln złotych – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

Moniuszki 5 czyli Mediateka i nowoczesne centrum życia kulturalnego

Prace budowlane  obejmują budynek, oficynę, dziedziniec i ogród.  W dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstanie wielofunkcyjna sala z antresolą, która zostanie połączona z ogrodem, druga sala ze zbiorami mediateki oraz studio do nagrań lektorskich. W kolejnych pomieszczeniach znajdą się trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza powstanie w przeszklonym dziedzińcu, gdzie swoje miejsce znajdzie też kawiarnia.

Nowoczesna biblioteka – kreatywna przestrzeń do czytania, pisania i słuchania

Mediateka przy ulicy Moniuszki będzie jedną z filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi i będzie to najnowocześniejsza biblioteka w Łodzi. Zbiory nowej instytucji kultury stworzą książki, nagrania audio czy słuchowiska zgromadzone na różnych nośnikach. Będą też gadżety technologiczne przybliżające działa kultury i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, dotykowych ekranów czy Internetu. Nowe miejsce na mapie Łodzi będzie pełniło funkcję centrum kultury. W planach są spotkania z autorami książek, panele dyskusyjne czy wystawy.

Moniuszki 3 czyli nowa przestrzeń biurowa

Do budynku przy ulicy Moniuszki 3 przeniosą się  wydziały Urzędu Miasta Łodzi (trwają na ten moment ustalenia, które to będą oddziały). Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych: brama wejściowa pozbawiona będzie stopni, bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami zapewni winda z łącznikami. W budynku będą się mieścić: dwie sale ekspozycyjne, cztery pomieszczenia administracyjne, sala wielofunkcyjna, salka szkoleń i siedem sal biurowych.

Wartość inwestycji przy ulicy Moniuszki 3 i 5 to 36 248 100, 00 zł (ul. Moniuszki 3 – 11 841 237,00 zł, ul. Moniuszki 5 – 24 406 863,00 zł).  Budynki zostaną oddane do użytkowania w 2021 roku.

Pasaż Ludwika Meyera czyli ulica Stanisława Moniuszki

Ludwik Meyer jeden z najciekawszych  fabrykantów przełomu XIX i XX wieku. Posiadał w Łodzi swoją ulicę nazywaną Pasażem Meyera.  Wybudował przy niej cztery wille, jedna z nich była przeznaczona na dom Meyera, pozostałe na wynajem. Wille miały zostać siedzibami władz gubernialnych, które miały się przeprowadzić z Piotrkowa Trybunalskiego do Łodzi. Nigdy do tego nie doszło, a Meyer był zmuszony do wynajmu i sprzedaży budynków w pasażu.  Ulica wyposażona była w sieć gazową, wodociągową i elektryczną. Małą elektrownię umieścił w podziemiach kamienicy pod nr 3. Energię wytwarzała „dynamo-elektryczna maszyna z motorem gazowym” i dzięki niej pasaż od 1887 r. był pierwszą ulicą z oświetleniem elektrycznym.

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5
wraz z inwestycją przy ul. Tuwima 10 realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi.

Projektem objęte są następujące działania:
•  rewitalizacja i wyposażenie willi przy ul. Moniuszki 5 z przeznaczeniem na potrzeby Biblioteki Miejskiej wraz z filią mediateki,
•  remont i przebudowa budynku przy ul. Moniuszki 3,
•  remont, przebudowa i nadbudowa budynku przy ul. Tuwima 10,
•  otwarcie kwartału poprzez budowę drogi łączącej ulicę Tuwima z ul. Moniuszki,
•  remont i przebudowa ul. Moniuszki.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków EFRR w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014–2020. Całkowite dofinansowanie projektu wyniesie: 66 273 929 zł, w tym środki z budżetu miasta: 39 586 079 zł, środki dofinansowania z Unii Europejskiej: 26 651 849,44 zł. Okres realizacji projektu: lata 2015–2021. Projekt realizuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.

/fot. www.lodz.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Zwycięzcy 13. edycji konkursu „Mam Pomysł na Startup”
DSCF2313
Warsztaty w Muzeum Farmacji (foto)
easter
Mieszkańcy Łódzkiego pochłonięci przygotowaniami do świąt Wielkanocnych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*