atlassztukiOd 25 października do 8 grudnia w Atlasie Sztuki można będzie oglądać retrospektywną wystawę Teresy Tyszkiewicz pt. Gesty. Wernisaż – 25 października o godz. 19.

Najstarszą pracą na ekspozycji jest obraz zatytułowany Kwiaty z 1938 roku znajdujący się w Zbiorach Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Większość pozostałych, eksponowanych na wystawie prac powstało w łódzkim okresie twórczości artystki.

Pomysłodawcą wystawy Teresy Tyszkiewiczowej w Atlasie Sztuki jest prof. Stanisław Fijałkowski, który wielokrotnie w rozmowach podkreślał wyjątkowość artystki oraz jej istotny wpływ na kształtowanie się środowiska artystycznego w Łodzi. Zwracał on uwagę, że Tyszkiewiczowa to nie tylko artystka zajmująca się abstrakcją niegeometryczną, ale także osoba, która obok Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera wywarła znaczący wpływ na kształt Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Z życiowej konieczności, Tyszkiewiczowa przez lata ilustrowała czasopismo „Świerszczyk” oraz książki (między innymi Krzyżaków) a także podręczniki dla dzieci. Artystka była bardzo aktywna, lubiła ludzi, wytwarzała wokół siebie wyjątkową atmosferę, znała wiele ważnych postaci życia kulturalnego, z wieloma się przyjaźniła, jak np. z Tadeuszem Kantorem i Marią Jaremą, Stanisławem Fijałkowskim, Jerzym Nowosielskim. W latach 60. prowadziła w Łodzi rodzaj salonu artystycznego, a toczone w nim rozmowy wywarły wpływ na twórczość wielu bywających w nim artystów.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kolekcji prywatnych: Cezarego Pieczyńskiego (Galeria Piekary), Joanny i Krzysztofa Madelskich (Galeria Ego), Sławomira Bossa (Galeria Boss). Pokażemy też prace znajdujące się w posiadaniu Jana W. Ledóchowskiego – spadkobiercy artystki i innych osób prywatnych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plastry Kultury 2018 – wystawa roku
„Siewki” wystawa Marty Kiela-Czarnik w galerii Ogrodowa8
triennale
15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*