RETRO/PER/SPEKTYWY 2012 – Wystawa zdjęć Kailaia Chena (foto)

DSC_3476

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETRO/PER/SPEKTYWY, to nie tylko koncerty i spektakle, ale także liczne wydarzenia towarzyszące.

Kailai Chen to artysta, ktory w 2010 roku zaczął fotografować spektakle teatralne i spektakle tańca współczesnego, zaraz po tym jak dokumentował w Warszawie próby i pokaz spektaklu „Orzech. Wiewiórka”, w którym występowała Aleksandra Ścibor.

Podczas spektaklu był głęboko pod wrażeniem pasji, jakości i intensywności ruchu występujących w nim tancerzy, jednocześnie dotknęły go ich trudne warunki życia. To dlatego postanowił realizować swoją ideę dokumentowania ich występów i doświadczeń życiowych. Jego celem jest promowanie tych tancerzy najlepiej jak potrafi poprzez swoje fotografie.

Za zgodą Oli Ścibor, podąża za jej artystyczną śieżką od Warszawy, Gdańska, Poznania, przez Wiedeń, Madryt, Łódź i obecnie Frankfurt.

DSC_3478

Fot. Agata Kobierska

Teatr CHOREA poznał fotografując próby i premierę spektaklu „Bachantki” w marcu 2012 roku, w którym Ola jest jednym z wykonawców. Następnie w czerwcu 2012 roku uczestniczył w „Oratorium Dance Project”, dokumentując próby i pokazy spektaklu.

Wystawa, prezentowana podczas tegorocznej edycji festiwalu składa się z 2 części:

Where amazing hapens…” – pokazuje artystyczną ścieżkę polskiej tancerki uchwyconą w obiektywie cudzoziemca.

Oratorium Dance Project” – to część poświęcona wspaniałym ludziom, którzy przyczynili się do powstania projektu realizowanego pod tym właśnie tytułem.

Wystawa prezentowana jest w Centrum Festiwalowym – Willa Grohmana, ul. Tylna 9/11 (Łódź).

***

Kailai Chen – urodzony w Pekinie, (Chiny). W 2003 roku przyjechał do Metz (Francja), aby kontynuować studia, od tego czasu pracował jako inżynier w Brukseli i Luksemburgu, gdzie obecnie mieszka.

Jego ulubieni fotografowie to: Robert Capa, Henri Cartier Bresson, James Nachtwey , Jean-Loup Sieff.

(Tekst – Źródło)

                    Więcej o RETRO/PER/SPEKTYWACH na Plastrze Łódzkim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *