DSC_1898W mieście festiwali o bogatej tradycji performatywno-teatralnej zagościło po raz pierwszy wydarzenie, które zapewne na stałe zapisze sie już w łódzkim kalendarzu kulturalnym.

Stowarzyszenie Teatralne Chorea i Fabryka Sztuki w Łodzi podjęły się stworzenia pierwszej edycji RETRO/PER/SPEKTYW. Tegoroczny festiwal, jest szczegółowym podsumowaniem istnienia Stowarzyszenia i prezentacją kierunków i etapów jego rozwoju.

Najważniejszymi punktami programu są przeglądy  spektakli Chorei oraz dwa przedstawienia premierowe. Dodatkową atrakcją, wzbogacającą festiwalowe kalendarium, są występy zaprzyjaźnionych grup teatralnych z Polski i zagranicy.

Dla koneserów sztuki ekspresji teatralnej oraz dla wszystkich tą własnie sztuką zainteresowanych przygotowano  liczne panele dyskusyjne z udziałem wybitnych teatrologów i recenzentów.

W dniu otwarcia, goście festiwalu mogli po raz pierwszy obejrzeć wystawę autorstwa Pawła Korbusa Chorea/Poligon ciała i okoliczności, którą do 21 sierpnia podziwiać można w Sali Kolumnowej Fabryki Sztuki, jak równiez uczestniczyć w premierowym spektaklu Grotowski – próba odwrotu, w reż. Tomasza Rodowicza.

DSC_1855

Wystawa, prezentowana w atmosferze pólmroku i wszechotaczającej wilgoci, wypełniona przyadkowymi, wielokrotnie prowizorycznymi elementami, pozornie niedbała i nieprzygotowana dla przeciętnego widza, stawała się obrazem, calością, zupełnie inną, w oczach miłosników działań Chorei.

Pamiatkowe elementy obserwowane w bezpośredniej bliskości, namacalne, ożywione filmowymi zapisami konkretnych wydarzeń, mających miejsce przy ich udziale niosły za soba ogromny ładunek emocjonalny. Wśród tych, którzy byli bezpośrednimi uczestnikami działań Chorei budziły nostalgię za przeszlością, ale i nadzieję na kolejne udane i nieszablonowe akcje, a wśród tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z nimi zaszczepiły chęć szczegółowego ich poznania, i perspektywicznego spojrzenia w przyszłosć polskiego teatru.

DSC_1893

Wydarzenia Festiwalowe będą odbywać się w trzech lokalizacjach: Fabryce Sztuki, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych i Klubie Wytwórnia.  Jako wydarzenie artystyczne Festiwal jest projektem włączonym w starania Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Fot. Agata Kobierska

Szczegółowy program wydarzeń festiwalowych

 


Chorea Chorea Chorea
Chorea Chorea Chorea
Chorea Chorea Chorea
Chorea Chorea Chorea
Chorea Chorea Chorea
Chorea Chorea Chorea

 {jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
20 lat kultowych „Szalonych nożyczek” w Teatrze Powszechnym w Łodzi
teatrarts_011
TrotuArt 2012 – dzień 2 (foto)
LSTORY-dk-2463
Łódź Story – nowa wersja (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*