kwiatypolskie8 czerwca w Galerii Willa zorganizowano spotkanie „Dobywam pasma dni kwieciste” promujące reprint „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima wzbogacone płytą z recytacją fragmentów poematu w wykonaniu studentów PWSFTviT w Łodzi.

 
Promocję książki uświetnił wykład prof. Krystyny Ratajskiej, która opowiedziała o genezie powstania poematu oraz inspiracjach poety kompozycjami kwiatowymi łódzkiego ogrodnika Wojciecha Salwy. Podczas spotkania  nie mogło zabraknąć występu studentów łódzkiej „Filmówki”, którzy przedstawili fragmenty poematu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Klubu Florystów „Sito”.
 
Pierwsze wydanie „Kwiatów polskich” ukazało się po ocenzurowaniu w 1949 roku.  Reprint opublikowany przez łódzkie wydawnictwo Literatura, oparty jest o wydanie z 1950 r. Poemat dygresyjny Julian Tuwim zaczął pisał na emigracji w 1940 r., a kontynuował pisanie do ostatnich dni swojego życia. Pierwotny tytuł  poematu brzmiał „Bukiet”. Pisząc „Kwiaty polskie” Tuwim inspirował się pracami łódzkiego ogrodnika Wojciecha Salwy.
 
Niewątpliwie wzbogacenie reprintu o wersję audio wraz z niezwykłą interpretacja studentów PWSFTviT zachęca do kupienia książki i odkrycia na nowo poematu  J. Tuwima. Przypomnijmy sobie fragment tego niepowtarzalnego dzieła:

„Jakiż to bukiet? Zaraz służę
Opisem ścisłym. Najpierw róże.
Nie karminowe, kosmetyczne,
Róże królowe poetyczne,
Pragnące, pachnąc, uszczęśliwić,
Z łodygą, jak balowa kibić:
Metr wysokości, płatki rżnięte
W krwawym koralu, zawinięte;
Róże Hiszpanki feudalne,
nieopisanie seksulane,
Przy których by sam rabin pobladł”.

 
Kwiaty Polskie Kwiaty Polskie Kwiaty Polskie
Kwiaty Polskie Kwiaty Polskie
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zlodziej
Konkurs literacki dla najmłodszych
przygarnij_ksik_20120313_1794101079
Przygarnij książkę 3 w ŚFK (foto)
Maria Czubaszek w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*