MML_prace_konserwatorskie_17 października w Sali Jadalnej Pałacu Poznańskich zakończyły się trwające 3 miesiące prace konserwatorskie. Panie Katarzyna Spanialska oraz Ewa Szelągowska z  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonały oficjalnego odbioru czterech monumentalnych obrazów Samuela Hirszenberga.

Konserwacja była częścią przygotowań Muzeum Miasta Łodzi do planowanej na listopad br. wystawy zatytułowanej „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Będzie to pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna ekspozycja dzieł autorstwa pochodzącego z Łodzi Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona i Henryka.

Zabiegi konserwatorskie rozpoczęły się w lipcu br. i objęły cztery dzieła Samuela Hirszenberga: „Kobieta z lirą”, „Krajobraz z jeźdźcem”, „Pejzaż ze sceną rodzajową” oraz „Dziewczyna z owocami”.

„Zdobiące jedną z najbardziej reprezentacyjnych sal Pałacu obrazy przetrwały ponad 100 lat, w tym dwie wojny światowe w niemal niezniszczonym stanie. Wymagały jednak zabiegów oczyszczających warstwę malarską oraz wzmocnienia zdegradowanych tynków pod malowidłami” – mówi Luiza Milewska, właścicielka firmy Atlant wykonującej konserwację.

trakcie prowadzonych prac konserwatorzy dokonali interesującego odkrycia.

„Postanowiliśmy wykonać odkrywki na sztukateriach, które wykazały, że pod grubą warstwą farby olejnej znajdują się polichromie wykonane bardzo popularną w XIX w. techniką mazerunku, czyli zdobieniem imitującym naturalne słoje drewna” – opowiada Luiza Milewska. „Przewidujemy, że mazerunek występuje na całej powierzchni sztukaterii, a więc także na rzeźbach czy girlandach owocowych czy na suficie”.

Odkrycie to stało się inspiracją do podjęcia decyzji o poszerzeniu zakresu prac konserwatorskich także o ramy wokół obrazów, które odzyskały dawną, ciepłą kolorystykę, przez co stały się bardziej spójne malarsko ze złoconymi elementami na boazerii.

„Można powiedzieć, że dziś w końcu możemy, choć na fragmencie zdobień, zobaczyć jak Sala Jadalna została pierwotnie zaprojektowana i wykonana. Będziemy dążyć do tego, by pozyskać fundusze na dalsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne” – podsumowuje Adam Klimczak, Kierownik Działu Sztuki Muzeum Miasta Łodzi. „Najpierw jednak zapraszamy 24 listopada na otwarcie wystawy poświęconej Samuelowi Hirszenbergowi i podziwianie odrestaurowanych dzieł Samuela Hirszenberga w Pałacu przy ul. Ogrodowej 15”.

Zakończone prace konserwatorskie są częścią projektu „Bracia Hirszenbergowie. W poszukiwaniu ziemi obiecanej” realizowanego dzięki finansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowej oraz Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu w ms2 (audio)
Fotofestiwal 2020 otwarty (foto)
Przegląd Twórczości Plastycznej Osób Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych Sztuka jak Balsam

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*