Jak z ruiny powstaje perełka? Odnawiamy polichromie, marmoryzacje, zdobienia i złocenia, czyli trwają intensywne prace konserwatorskie we wnętrzach zabytkowej willi Hilarego Majewskiego przy ul. Włókiennicze 11. Zapraszamy na plac budowy najcenniejszej kamienicy przy ul. Włókienniczej.

– Rok 2021 to wyjątkowy rok. Efekty rewitalizacji możemy podziwiać już od pewnego czasu, ale to co widzimy w tej części miasta – to spełnienie moich marzeń. Remonty 13 kamienic idą pełną parą, już możemy podziwiać przepiękne artystyczne fasady. W tym roku skończymy remonty w 9 budynkach. W nich poza mieszkaniami nie zabraknie lokali użytkowych w parterach, pracowni artystycznych i świetlic dla najmłodszych mieszkańców Śródmieścia. W tym zestawie jest również elewacja perły tego miejsca czyli willa Hilarego Majewskiego. Można już oglądać pierwsze efekty naszych prac. Rusztowania jeszcze wrócą na neorenesansową elewację, która jest efektowna i bogata w detale. Podczas prac okazało się, że stan kamienicy nie jest, aż tak bardzo zły. Wiele z detali na elewacji jest dobrze zachowanych i wystarczyło ich oczyszczenie. Chcemy zachować jak najwięcej oryginalnych elementów budynku. Oczywiście część detali będzie wymaga demontażu i wykonania nowych form oraz odlewów. Ale elewacja to nie wszystko. Wewnątrz cały budynek jest również bardzo bogato zdobiony. Przypomnę, tylko że zabytkowa kamienica przy ul. Włókienniczej 11, będąca niegdyś rezydencją architekta Hilarego Majewskiego, skrywa wiele konserwatorskich perełek. Odnajdziemy tu liczne polichromie, marmoryzacje, liczne zdobienia i złocenia. Np. na sufitach spod licznych przemalowań odsłoniliśmy już fragmenty oryginalnych polichromii. Dużą część zdobień najprawdopodobniej uda się zachować, a po zakończeniu prac konserwatorskich odzyskają one swój dawny blask. Dodam jeszcze, że w ścianie na elewacji północnej, podczas odkuwania zamurowanych okien na wysokości piwnic, odkryto oryginalne kraty okienne – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Budynek został bardzo dobrze zaprojektowany, starannie wybudowany jako wizytówka architekta i zapewne dlatego zachował się do naszych czasów w lepszym stanie technicznym niż można było się spodziewać.

Budynek willi Majewskiego zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Zmieniony zostanie układ pomieszczeń. Willa uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Obiekt zostanie przeznaczony na lokale dla lokalnych przedsiębiorców.

Na fasadzie willi nie zabraknie zieleni – jedna ze ścian kamienicy od strony powstającego Pasażu Hilarego Majewskiego będzie pokryta pnącymi roślinami. Stworzy tym samym idealne połączenie z zielonym pasażem, który zastąpił dziki parking przy ul. Jaracza 22 i połączył ul. Jaracza z ul. Włókienniczą. Obecnie w pasażu trwają intensywne prace budowlane, które zakończą się jeszcze w tym roku.

– Kamienica przy ulicy Włókienniczej 11 (dawnej Kamiennej) powstała w 1886 roku. Budynek jest jednym z najcenniejszych w Łodzi. Dom Hilarego Majewskiego – najsłynniejszego łódzkiego architekta. Hilary Majewski podpisał ponad 500 projektów budowli w samej Łodzi. Znany jest przede wszystkich z takich jak Pałac Poznańskich i Heinzla, Grand Hotel czy willi Herbstów. Piękna, zabytkowa willa przechodzi remont od piwnic, aż po dach. Nie jest to łatwa inwestycja, ale realizatorem jest doświadczona firma. Nie mam obaw, że coś pójdzie nie tak. Realizacja postępuje zgodnie z harmonogramem, zespół ludzi pracuje na budowie. To jedna z tych inwestycji, na które czeka się z utęsknieniem. Jestem przekonana, że efekt będzie zachwycający. I doskonale wpisze się w nowy krajobraz ulicy Włókienniczej. Ulicy, która przechodzi niezwykłą metamorfozę – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

Łącznie przy ulicy Włókienniczej miasto wyremontuje 13 kamienic, powstaną w nich 223 komfortowe mieszkania komunalne, 5 lokali chronionych, 3 lokale z funkcjami społecznymi oraz 32 lokale dla mikroprzedsiębiorców. Wartość wszystkich inwestycji przy Włókienniczej to 90 mln zł. W tym roku prace zakończą się w budynkach: sześciu kamienicach po północnej stronie (nr 4, 6, 8, 12, 14 i 16) oraz trzech po stronie południowej (nr 3, 5 i 7). W budynkach przy Włókienniczej 2, 11, 15 oraz 22 trwają intensywne prace.

– Obiekt wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Hilary Majewski niezbyt długo mógł cieszyć się swoją willą. Po jego śmierci żona sprzedała obiekt, który został później przekształcony  w budynek wielorodzinny. Mimo to zachowało się w nim bardzo dużo cennych i zabytkowych elementów. Począwszy od sufitów z bogatymi i efektownymi sztukateriami, które zachowały się w większości pomieszczeń. Po odsłonięciu spod licznych wtórnych przemalowań, ukazały się nam piękne polichromie, niektóre ze złoceniami, często zachowane w bardzo dobrym stanie. W budynku zachowała się zabytkowa stolarka, również polichromowana, co jest rzadkością. Są piękne boazerie i wykusze okienne. Częściowo zachowały się zabytkowe parkiety taflowe. Ten obiekt, to prawdziwa perła, a zabytkowej materii do prac konserwatorskich zachowało się w nim bardzo dużo. Jeśli chodzi o prace konserwatorskie we wnętrzach, to właśnie je rozpoczynamy, natomiast elewacja jest już częściowo ukończona – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków z firmy VIK-BUD.

Na Włókienniczej zmieniają się nie tylko kamienice, ale i sama ulica. Zyska ona nową nawierzchnię, pojawi się dużo zieleni, wśród której pojawią się 34 ławki uliczne, 9 ławek betonowych i 20 stojaków rowerowych. Pod numerem 19 powstanie park kieszonkowy z bezpiecznym placem zabaw.  Nową zieleń na ulicy Włókienniczej stworzy 6 grusz drobnoowocowych, 24 tulipanowce amerykańskie, 72 hortensje, 23 piwonie, 34 liliowce oraz kilka tysięcy mniejszych krzewów i bylin. Będzie też fontanna mgiełkowa i „zielona ściana” z roślinnością na specjalnej konstrukcji.

Na 11 słupach zainstalowane zostanie też nowoczesne oświetlenie uliczne. Całość uzupełni 15 koszy ulicznych. Dodatkowo w ramach przebudowy ul. Włókienniczej powstanie iluminacja budynków pod numerem 11 oraz 15. Zostanie ona wykonana naświetlaczami o neutralnej barwie światła umieszczonymi na słupach oświetleniowych na wysokości 6 m w formie iluminacji zalewowej (podobnie jak pałac Izraela Poznańskiego). Zakończenie remontu ul. Włókienniczej zaplanowane jest w 2022 r.

Z ulicy Włókienniczej do ulicy Stefana Jaracza będzie się można dostać przez pasaż Hilarego Majewskiego, gdzie od kilku miesięcy trwają intensywne prace budowlane. Charakterystyczne, ale też zrujnowane komórki na tyłach kamienic przy ul. Włókienniczej zostały wyburzone i w ich miejscu powstaje nowa rekreacyjna przestrzeń przyjazna dla mieszkańców.

W pasażu posadzono 13 grusz drobnoowocowych, 11 tulipanowców amerykańskich oraz 6 klonów. Pasaż Majewskiego będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Wartość robót w wilii H. Majewskiego: 14,15 mln zł, w tym – umowa podstawowa na roboty budowlane – 6,84 mln zł oraz umowa na prace konserwatorskie – 7,3 mln zł.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2015-06-27_11-56-13
Łódzkim szlakiem Rewolucji 1905 roku (foto)
IMG_8792
Ładne rzeczy na Piotrkowskiej (foto)
Listopadowa Duma 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*