Trwa przebudowa pasażu Róży – jednej z najpopularniejszych turystycznych atrakcji Łodzi. Pasaż będzie nie tylko większy i atrakcyjniejszy, ale również pełen zieleni. Na 700 m kw. zasadzimy 13 drzew, 1300 krzewów, w tym aż 8 odmian róż oraz ponad 100 pnącz.

Już wiosną 2021 roku mieszkańcy Łodzi i turyści będą mogli przespacerować się przebudowanym i powiększonym pasażem Róży, który zyska połączenie z ul. Zachodnią i placem Wolności. Powierzchnia rozbudowanego pasażu będzie mieć blisko 3100 m kw., z czego różnorodna zieleń zajmie ok. 700 m kw. Rozbudowa pasażu w kierunku placu Wolności oraz ul. Zachodniej, oprócz stworzenia zielonej enklawy, ma również ułatwić pieszym poruszanie się w tym rejonie śródmieścia Łodzi.

– Pasaż Róży to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi. Potwierdził to nawet wielki plebiscyt Google, w którym osoby korzystające z aplikacji oceniały największe atrakcje w polskich województwach. Za najlepszą w Łódzkiem uznano właśnie nasz pasaż. W ramach programu rewitalizacji powiększamy to niezwykłe miejsce. Rozbudowa pasażu Róży wkroczyła niedawno w kolejny etap – urządzamy zieleń. Do niesamowitej atrakcji, jaką jest przepiękna instalacja Joanny Rajkowskiej dodamy wspaniałe tło – duże drzewa i setki krzewów. Często wydaje się nam, że nowe nasadzenia to młodziutkie, nieduże rośliny. Proszę nie ulegać temu złudzeniu. Sadzimy też spore okazy, 20, 30, a nawet 40-letnie, jak niedawno na ul. Lipowej. Tutaj też wybraliśmy duże drzewo – 30-letni wiąz górski. Obok niego posadzimy 12 drobnoowocowych grusz. Skoro rozbudowujemy pasaż imienia Róży, to dobierając krzewy zdecydowaliśmy się na róże w ośmiu różnych odmianach. Kiedy dodamy do tego obsadzone pnączami pergole i ławki dostajemy w efekcie przepiękną przestrzeń do wypoczynku i zwiedzania. Pasaż będzie większy i będzie można do niego wejść z trzech różnych stron, a nie, jak dotychczas, jedynie od strony ul. Piotrkowskiej 3. Po rozbudowie połączy on najważniejszą, łódzką ulicę z placem Wolności i ul. Zachodnią. W ten sposób powstał kameralny, przepiękny i zielony zakątek w samym centrum miasta, do którego będziemy mogli Państwa zaprosić już w przyszłym roku – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi

W pasażu Róży zakończyły się już roboty związane z przebudową instalacji sanitarnej. Dobiega końca układanie sieci elektrycznej. Rozpoczęły się także prace brukarskie przy układaniu nawierzchni z płyt granitowych. Nawierzchnia pasażu będzie wykonana z granitu podobnego to tego z ul. Piotrkowskiej. Dla wygody spacerowiczów schody między ul. Piotrkowską a ul. Zachodnią zostaną zniwelowane.

Ustawione są już pergole oraz konstrukcje stalowe zielonych ścian, które zostaną jeszcze uzupełnione o elementy drewniane. W następnym etapie ustawione będą słupy latarni. Trwają intensywne prace przy nasadzeniach zieleni. Pasaż wzbogaci się o 13 dużych drzew, liczne krzewy aż 8 odmian róż, 12 grusz drobnoowocowych oraz wiąz górski. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną trzy „zielone ściany” obsadzone bluszczem. W sumie w pasażu Róży posadzonych zostanie 1300 krzewów oraz 113 pnącz. O dobrą kondycję zieleni zadba automatyczny system nawadniający. Rozbudowany pasaż będzie tym, na co czekają łodzianie – zieloną enklawą w centrum miasta. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 33 ławki, 10 koszy na śmieci, osiem stojaków rowerowych i trzy podświetlane gabloty informujące o wydarzeniach w mieście. Całość będzie nawiązywała do tak dobrze przyjętych przez łodzian woonerfów. Wartość inwestycji to 5,95 mln zł. Zakończenie prac zaplanowane jest na wiosnę 2021 r.

Przypomnijmy, że również wszystkie budynki przy ulicy Zachodniej 56 wraz z podwórkiem zostaną całkowicie odnowione. W budynku działalność będzie kontynuował Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ale powstanie też mieszkanie chronione, a obiekt zyska nową funkcjonalność, gdyż powstanie w nim hostel liczący 12 pokoi o wysokim standardzie. Budynek mieszczący AOIA zostanie w sposób widoczny dla przechodniów skomunikowany z pasażem łączącym ul. Zachodnią i Piotrkowską.

Zakończenie realizacji tej inwestycji o wartości 13,02 mln zł. zaplanowano na czerwiec 2021 roku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0248
Suspension w Łodzi (wideo)
IMG_0046
Festiwal Paradise In The City (foto)
Nowe inwestycje w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*