kanal2.16Ruszył kolejny sezon remontów łódzkich kanałów. Pracownicy ZWIK naprawiają co roku około 0,5 km ceglanych, blisko stuletnich kanałów. Prace te wykonuje się tylko zimą, gdyż  w sezonie zimowym nie ma intensywnych opadów deszczu i zagrożenia, że kanały nagle wypełnią się wodą.

Obecnie prowadzone są prace pod ulicami Limanowskiego i Wojska Polskiego. Naprawy są konieczne, gdyż ścieki, deszczówka oraz gromadzące się pod ziemią gazy niszczą spoiny między cegłami. Znaczne ubytki spoin mogą zagrozić stabilności konstrukcji kanału.

Zanim rozpocznie się remont stare spoiny usuwa się wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Nowe fugi, z odpornego na wymywanie cementu hutniczego nakłada się ręcznie specjalną kielnią do spoinowania zwaną potocznie „fugajzą”. Pracownicy ZWIK wykonują prace remontowe w bardzo trudnych warunkach – w ciasnych kanałach, przy płynących ściekach.

Pod ziemią stosowane są rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. Przed zejściem ludzi kanały są dokładnie wietrzone. Najpierw do otwartego włazu wprowadza się czujnik wykrywający obecność gazów oraz lampę Davy’ego. Lampa ta – to wynalazek z początku XIX wieku, który do dziś jest stosowany w górnictwie. Po wysokości płomienia lampy można zorientować się czy istnieje zagrożenie metanem, siarkowodorem, albo jest za mało tlenu. Do kanału wchodzi najpierw brygadzista, dopiero, gdy wszystko sam sprawdzi, pod ziemię schodzą kolejni  pracownicy wyposażeni w czujniki wykrywające obecność zagrażających życiu gazów: siarkowodoru, tlenku węgla, metanu. Monitorowany jest też poziom tlenu.  Pracownicy  mają na sobie uprzęże ratunkowe. Na powierzchni czuwa grupa ubezpieczająca, wyposażona w ucieczkowe aparaty tlenowe. Nad  włazem rozstawiona jest też winda na wypadek szybkiej ewakuacji. Stosowane w ZWIK rygorystyczne zasady bezpieczeństwa dowodzą, że samodzielnie wchodzenie do kanałów osób postronnych może zakończyć się uratą życia. 

W Łodzi jest około 2000 km sieci kanalizacyjnej, z czego 250 km to kanały murowane. Pracownicy ZWIK mogą naprawiać kanały murowane o wysokości powyżej 1 metra. Murowane kanały mają różne przekroje: gruszkowe, jajowe oraz dzwonowe. Najwięcej jest tych jajowych (65 procent) – mają one najmniejsze przekroje.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSCF3891
Punkt widokowy przy Traugutta 25 (foto)
Dzień Matki i Dziecka w Parku Źródliska (foto)
DSC_6857
Kultura Japonii w Ogrodzie Botanicznym (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*