25rbWe wtorek, 17 marca, w naszym mieście zorganizowano eliminacje polskiej edycji Red Bull Paper Wings. Łódź była piątym przystankiem, podczas którego studenci starali się stworzyć idealny samolot z papieru. Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego na cztery godziny zamienił się w podniebny hangar. Zawody ruszyły o godz. 12 gromadzając blisko 80 zawodników.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Największą popularnością cieszyła się konkurencja najdłuższego lotu. Stanęło do niej 50 uczestników oraz 10 uczestniczek. Dziewczyny, korzystając z rad chłopaków, stworzyły równie ciekawe jak i opływowe samoloty. „Są to zawody nie tylko dla chłopaków. Jaskółek uczył mnie składać mój starszy brat, dlatego mam nadzieje, że uda mi się pokonać niejednego faceta” – powiedziała Magda, studentka logistyki. Finalnie, podium należało mimo wszystko do płci męskiej. Samolot Krzyśka Karaska, okazał się najlepszy i poleciał na 21,2 metra.

Wyniki lotu na dystans:
1. Krzysztof Karasek – 21,2 m.
2. Jakub Mazurowicz – 21 m.
3. Piotr Pązik – 19,2 m.

Druga kategoria okazała się być nieco trudniejsza. Studenci szykowali maszyny z dłuższymi i szerszymi skrzydłami, starając się zbudować perfekcyjną jaskółkę, która najdłużej utrzyma się w powietrzu. Zwyciężyła machina Bartosza Janaszewskiego. Starał się pobić dotychczasowy rekord z Krakowa, jednak zabrakło mu aż 7 sekund.

joomplu:86888

Wyniki lotu na czas
1. Bartosz Janaszewski – 8,6 s.
2. Łukasz Gwoźdź – 8,34 s.
3. Piotr Mierzawa – 7,41 s.

Piotr Mierzawa królował także w ostatniej konkurencji. Zdobył on największą liczbę punktów od sędziów w wyniku czego stanie do ogólnopolskiego głosowania, które znajduje się na stronie www.redbullpaperwings.com.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Piotr Mierzawa – 24 pkt.
2. Radek Dymek – 21 pkt.
3. Krzysztof Jurczyk – 20 pkt.

Kolejne eliminacje odbędą się 18.03 w Białymstoku, Lublinie i Gliwicach. Może w jednym z tych miast wyłoni się tegoroczny zwycięzca polskich eliminacji Red Bull Paper Wings? Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą ze zwycięzcami z ponad 70 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze-7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.

/fot. Sebastian Szwajkowski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2969
Promised Land Art Festival (foto)
RAJ20161223_51997
Świąteczne pomniki na Piotrkowskiej (foto)
egon2
Wielkoformatowa mozaika streetart’owa (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*