Red_Bull_111_Megawatt_fot.Marcin_Kin_2Opadł kurz po ostatnim okrążeniu finałowego wyścigu Red Bull 111 Megawatt. Najlepszym spośród 500 uczestników okazał się Brytyjczyk, Jonny Walker. Ponad 60-kilometrową trasę, wytyczoną  na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, należącej do Grupy Kapitałowej PGE, pokonał  w 1 godzinę, 41 minut i 6 sekund. Tuż przed linią mety, Szweda Joakima Ljunggrena wyprzedził Graham Jarvis. Najlepszym spośród Polaków był Łukasz Kurowski, który wywalczył 6. miejsce.

Dwa dni zmagań w iście księżycowej scenerii wycisnęły siódme poty z uczestników 2. edycji Red Bull  111 Megawatt. Już od piątku do Kleszczowa przybywali najlepsi zawodnicy z 12 krajów m.in. Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii. W sobotę rozegrane zostały wyścigi kwalifikacyjne, które spośród
700 śmiałków, wyłoniły 500 finalistów. Główny wyścig wystartował dziś, w niedzielę o 13.11. Jedno okrążenie, liczące 21 km, składało się z 3 różnych sekcji: motocross, enduro-cross i extreme enduro. Riderzy musieli pokonać trasę trzykrotnie. Jonny Walker, faworyt wśród startujących, przez większość czasu czuł na plecach oddech Szweda Joakima Ljunggrena. Ostatecznie wjechał na metę z rewelacyjnym czasem 1:41:06h.

– Trasa była bardzo wymagająca pod kątem technicznym. Cieszę się, że po raz drugi mogłem być tutaj na zawodach. Jestem szczęśliwy, że wygrałem – powiedział Jonny Walker, drugi podczas 1. edycji imprezy rok temu.

Przez cały wyścig zawodnicy dawali z siebie wszystko, a dramatyczny finisz przyprawił kibiców o ciarki. Na specjalnie przygotowanym, finiszowym podjeździe Joakim popełnił błąd. „Zakopał” motocykl i znalazł się  w bardzo niewygodnej sytuacji, z której skorzystał Graham Jarvis wyprzedzając bezradnego Szweda. Ljunggren musiał zadowolić się trzecim miejscem. Spośród Polaków, najwyżej w stawce, uplasował się Łukasz Kurowski. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden Polak – Emil Juszczak.

joomplu:97178

– Możemy śmiało powiedzieć, że poziom rywalizacji był na najwyższym światowym poziomie. Przyjechała absolutna czołówka zawodników, która jeździ tego typu imprezy na całym globie. Występ Łukasza Kurowskiego, najlepszego Polaka, oceniam bardzo dobrze. Może wynik nie był tak wysoki jak w ubiegłym roku, ale też mieliśmy teraz większą grupę zawodników z międzynarodowej elity. Łukasz wczoraj na prologu pokazał swoją prędkość i wygrał kwalifikacje, więc oby tak dalej – komentował Bartosz Obłucki, Dyrektor Sportowy zawodów, który zaprojektował trasę.

Emocji dostarczała także pogoda. Wzniesione przez motocyklistów i porywisty wiatr tumany kurzu mieszały się z przelotnymi opadami deszczu. Nie zniechęciło to jednak kibiców do entuzjastycznego dopingu. Wszyscy zawodnicy, niezależnie czy amatorzy, czy profesjonaliści mogli liczyć na wsparcie licznie zgromadzonej
w Kleszczowie publiczności. Wśród kibiców, był ten jeden – najważniejszy – Tadeusz Błażusiak. To dzięki niemu impreza światowej rangi zagościła w naszym kraju. Tadek jest „jeżdżącą legenda offroadu”. Dzięki licznym zwycięstwom podczas zawodów hard enduro oraz absolutnej dominacji w super enduro Polak jest rozpoznawalny i uwielbiany przez fanów brudnego sportu na całym świecie. Zwyciężył w Red Bull 111 Megawatt w ubiegłym roku, jednak ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z walki w 2. edycji.

RED BULL 111 MEGAWATT 2015, WYNIKI (najlepsza 10.):
 
1. JONNY WALKER    – Wielka Brytania/KTM –  1:41:21.85
2. GRAHAM JARVIS – Wielka Brytania/HUSQVARNA – 1:44:10.22
3. JOAKIM LJUNGGREN – Szwecja/KTM – 1:44:15.85
4. ALFREDO GOMEZ – Hiszpania/ HUSQVARNA    – 1:44:56.39
5. MANUEL LETTENBICHLER – Niemcy/KTM – 1:45:50.06
6. ŁUKASZ KUROWSKI – Polska/YAMAHA – 1:47:09.47
7. ANDY NOAKLEY – Wielka Brytania/KTM –  1:51:23.72
8. DAVID LEONOV – Rosja/HUSQVARNA – 1:53:00.04
9. DMITRII PARSHIN – Rosja/SHERCO – 1:56:08.41
10. EMIL JUSZCZAK – Polska/KTM – 2:00:10.47

/fot. Sebastian Szwajkowski

/fot. MKIN/Łukasz Nazdraczew/Damian Kramski/Marcin Kin

Zobacz także:

Red Bull 111 Megawatt – dzień 2 (foto+wideo)

Red Bull 111 Megawatt – dzień 1 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Red_Bull_111_Megawatt_2017_fot.Tomek_Gola_Red_Bull_Conte
We wrześniu 4. edycja Red Bull 111 Megawatt
ATV Winter Party dla MAI (foto)
IMG_4779
Puchar KZK Miłośników Motoryzacji R46 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*