Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi otrzymała dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura cyfrowa” na realizację projektu „Digitalizacja czasopisma >>Lodzer Tageblatt<< i doposażenie pracowni digitalizacji WBP w Łodzi”. Projekt będzie realizowany we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi, w którego zasobach znajduje się czasopismo.

„Lodzer Tageblatt” to drugi po „Lodzer Zeitung” dziennik niemiecki w Łodzi. Ukazywał się w latach 1881-1905. Jak każda gazeta zawierał informacje o życiu politycznym i społecznym, felietony, dodatki powieściowe oraz reklamy, będące bardzo ciekawym źródłem wiedzy o Łodzi i regionie. Po zeskanowaniu i opracowaniu zostanie opublikowany w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej wzbogacając bogatą już kolekcję regionalnych czasopism zamieszczonych w tworzonej w WBP bibliotece cyfrowej. W ramach doposażenia pracowni digitalizacji zakupione zostaną 2 dyski do przechowywania zdigitalizowanego materiału.

Zanim zapowiadany materiał ukaże się w bibliotece cyfrowej zainteresowanych regionem zapraszamy do czytania już opublikowanych czasopism. W zbiorach biblioteki cyfrowej jest już ponad 200 tytułów prasy regionalnej: https://bc.wbp.lodz.pl.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5612
IX Festiwal Puls Literatury – dzień 5 (foto)
DSC_0151
Salon Ciekawej Książki 2015 (foto)
IMG_9849rita
Rita Baum w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*