IMG_6048Od 5 lutego do 23 marca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać pokonkursową wystawę pt. Reaktywacja tkaniny ludowej.

Wcześniej zorganizowano cztery warsztaty tkackie, ogólnopolski konkurs Tkanina Ludowa oraz wojewódzki konkurs na wywiad Rozmowy przy krośnie – historie i osobowości. Oprócz tego w Łodzi można podziwiać tkaniny z XXI konkursu na tkaninę dwuosnowoą Janów 2013 – Drzewo życia.

– Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do ukazania atrakcyjności tkaniny ludowej jako wartości samej w sobie, która jest ważnym elementem naszej kultury i tożsamości – mówiła koordynatorka projektu, Krystyna Kunicka z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

joomplu:66447

– Zebrane tkaniny – zarówno dekoracyjno-użytkowe, jak i odzieżowe – mogą stanowić doskonały materiał dokumentacyjny, pozwalający na poznanie takich zagadnień, jak ludowe surowce włókiennicze, struktura tkanin i ich technika, charakterystyczne motywy zdobnicze – opowiadała komisarz wystawy Tkanina Ludowa, Lidia Zganiacz. – Tkaniny te posiadają również wysokie walory artystyczne. Przyciągają uwagę prostotą formy, harmonijną kompozycją, swoistym doborem barw i szlachetnością ornamentu.

Zobacz także:

9. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej (foto)

14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny otwarte! (foto)

Pokaz mody na 14 Triennale Tkaniny (foto)

10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Tuwim i Uszatek – najwięksi trendsetterzy Pietryny (foto)
DSC_4119
Junko Koshino na otwarciu Fashion Week Poland! (foto)
S7307218
Fashion Philosophy Fashion Week Poland 2011 Off Outofschedule – Pokazy (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*