Po ponad roku nieobecności festiwal Ravekjavik wraca na łódzką scenę muzyczną ze  zdwojoną siłą. 11 września 2021 r. mury historycznego centrum badań biopolimerów w Łodzi  wypełnią się elektronicznymi dźwiękami – na dwóch scenach wystąpią muzycy m. in. z Polski,  Islandii, Ukrainy i Białorusi. Artyści zaprezentują szerokie spektrum gatunków muzyki  elektronicznej – festiwalowicze będą mieli szanse usłyszeć muzykę house, ambient, IDM  i techno. O doznania wizualne zadbają VJ-e i artyści wizualni z kraju i zagranicy. Organizowany  przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń festiwal Ravekjavik zrzesza lokalną społeczność  wokół muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych.

„W ubiegłym roku nie było nam dane spotkać się twarzą w twarz, więc w tym roku  spłacamy dług i organizujemy dwa Ravekjaviki – na miłośników elektroniki czekają dwie sceny z nieoczywistymi dźwiękami i pofabryczną urbexową scenerią. Wychodzimy do widzów z szeroką  ofertą gatunkową: fani eksperymentalnych i nieoczywistych brzmień znajdą coś na siebie na  scenie żółtej, zaś czerwona scena trafi w gusta miłośników mocniejszych rave’owych uderzeń. Jest  nam niezmiernie miło wrócić po roku przerwy by móc gościć artystów i miłośników kultury  rave’owej. Tęskniliśmy” – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Ravekjavik to lokalna inicjatywa zrzeszająca fanów muzyki elektronicznej. Powstała  w 2017 roku dzięki współpracy polskich i islandzkich środowisk twórczych, które połączyła  wspólna miłość do muzyki, sztuki i kultury rave’owej. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się  w 2017 roku i od tego czasu co roku wpisuje się w muzyczny krajobraz Łodzi. Organizatorzy  rokrocznie zapraszają do pofabrycznych przestrzeni artystów i fanów muzyki elektronicznej z  całej Europy. W 2020 r. impreza odbyła się formie live streamu, zaś namacalnym efektem tego  wydarzenia jest pierwsza płyta wydana przez kolektyw Ravekjavik, będąca zapisem  najciekawszych muzycznie momentów transmisji. Oficjalna premiera krążka planowana jest na  początek września.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w historycznym Instytucie Biopolimerów i Włókien  Chemicznych w Łodzi. Zlokalizowana w centrum miasta pofabryczna przestrzeń łączy w sobie  kilka epoka architektury przemysłowej. Za fasadą ponad stuletnich elewacji skrywa się gęsta  siatka pomieszczeń, korytarzy i pracowni, które w dniu 11 września wypełnione będą dźwiękami  syntetycznej muzyki.

Wydarzenie podzielone będzie na dwie sceny – dwa Ravekjaviki. Scena czerwona to  miejsce skrojone pod wielbicieli muzyki techno. Zagrają na niej rezydenci z Ukrainy – Stanislav  Tolkachev, Islandii – La Fontaine i Octal Industries, czy Białorusi – Masha Romanova. Nie zabraknie  również muzyków z lokalnej, łodzkiej sceny.

Z kolei na żółtej scenie usłyszeć będzie można multum gatunków szeroko rozumianej  muzyki elektronicznej. Głównym punktem programu będą koncerty Dja Lycoxa i DJa Marfoxa –  portugalskich artystów z afrykańskiej diaspory łączących muzykę house z afrykańskimi gatunkami  muzyki tanecznej. Ich występy poprzedzone będą koncertami choćby takich artystów jak  islandzkiego IDMowca – Ruxpina, czy polskiego duetu syntezatorowo-wokalnego Robodrom.  Wejście na pierwszą scenę znajdzie się przy ul. Wólczańskiej 55/59 w Łodzi, na drugą  dostać będzie się można od strony ul. Gdańskiej 86/88. Podzieloną przestrzeń połączy korytarz  wypełniony wizualnymi instalacjami.

Kto zagra?
🟨 SCENA ŻÓŁTA // WÓLCZAŃSKA 55/59:
DJ Marfox
Robodrom
Ruxpin
DJ Lycox
Bambi Uzi
Wasya App
Smolny
🟥 SCENA CZERWONA // GDAŃSKA 86/88:
G-Sound
Masha Romanova
Octal Industries
Veronicami
Poly Chain
Stanislav Tolkachev
LaFontaine
 
BILETY:
Złota owca // I PULA – 65 PLN (18.08 – 22.08)
Srebrna owca // II PULA – 79 PLN (23.08 – 10.09)
Brązowa owca // III PULA – 99 PLN (11.09)
Od 14:00 do 21:00 (część dzienna z masą różnych atrakcji): wstęp wolny.
Od 21:00 (część nocna, impreza): wstęp biletowany.
 
> WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE / część dzienna:
– Bazaar: https://fb.me/e/1hYRRHQeU
– Walk-in-day https://fb.me/e/14rhac9rd
– EXTRA Polówka https://fb.me/e/10oPeQJLU
– 3 x L — Ldz / Libeskind / Lem (wystawa): https://fb.me/e/Y4zdVbbl
 
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ravekjavik 2018 – informacje
fanaberia
Otwarcie Klubu Fanaberia w Łodzi
Ravekjavik 2021 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*