Ravekjavík Industries

W czerwcu 2022 r. festiwal muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych RAVEKJAVÍK ponownie zawita do pofabrycznych przestrzeni Łodzi.  Na dwa dni – 24 i 25 czerwca – zabytkowy Łódzki Instytut Technologiczny zamieni się w artystyczną przestrzeń. O muzyczne doznania zadbają twórcy m. in. z Islandnii, Ukrainy, USA i Ghany, nie zabraknie też wystaw, projekcji filmowych, wizualizacji i performanców. Wydarzenia z teogorcznej edycji organizowane są we współpracy z łódzkim Fotofestiwalem i Up To Date Festival.

RAVEKJAVÍK to wydarzenie kulturalne o profilu muzycznym, łączące tradycje i historię industrialnej Łodzi, sprzężone z nowymi technologiami, sztukami wizualnymi, teatrem, filmem i dialogiem międzykulturowym.

W tym roku na miłośników muzyki i sztuki czekają aż dwa dni wydarzeń. Festiwal rozpocznie się w piątek Salonem Ambientu, organizowanym we współpracy z Up To Date Festival. Później o doznania zadbają eksperymentalna grupa T’ien Lai, berliński pionier muzyki elektronicznej Oval, a także kolektyw Ruchy. 

W sobotę na scenie pojawią się m. in. artyści z Islandii (Ohm, Frank Murder) i Ukrainy (Olha, Roman Zhurba). Na festiwalu, po raz pierwszy w Polsce, wystąpią Bored Lord, kalifornijska Dj-ka miksująca breakbeat i house, Nico Adomako – ghanijski współtwórca Oroko Radio, popularyzator muzyki afrykańskiej w Europie, N’Finch – białoruski artysta miksujący elektronikę z rapem, DJ Narciso – reprezentant portugalskiego labelu Principé, oraz Zar i Jhumka – kolektyw Daytimers z Azji Południowo-Wschodniej. Nie zabraknie też polskich twórców – zagrają Phatrax, Tonfa, Akwizgram, BITE Clique i Semprey.

RAVEKJAVÍK to nie tylko dźwięki. Podczas poprzedzającej sobotnie koncerty dziennej części wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w projekcjach organizowanych przez TME Polówka – Letni Festiwal Filmowy, performansach, koncertach, a także obejrzeć wystawy obrazów i instalacji, organizowane przez łódzkie ASP.

Strefa dzienna będzie otwarta dla wszystkich, na wieczorne koncerty obowiązują bilety. 

Tegoroczny festiwal organizowany jest we współpracy z łódzkim Fotofestiwalem – dzięki temu uczestnicy będą mogli zapoznać się z wystawą “Wideo Archiwum The (non) Human Community”. Ekspozycja będzie dostępna w czasie trwania Fotofestiwalu 2022, od 8 do 25 czerwca – zwiedzający będą mogli zobaczyć projekt i podejrzeć prace ekipy nad przygotowywaniem festiwalowej przestrzeni.

W tym roku RAVEKJAVÍK ponownie odbędzie się w zabytkowym Łódzkim Instytucie Technologicznym, należącym do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zlokalizowana w centrum miasta pofabryczna przestrzeń łączy w sobie kilka epok architektury przemysłowej i będzie stanowić nietypową scenerię dla elektronicznych dźwięków i wizualnych instalacji.

RAVEKJAVÍK integruje materialne dziedzictwo z nowymi technologiami, dlatego pośród fabrycznych maszyn i urządzeń rozmieszczone zostaną nowoczesne instalacje wizualne, w tym interaktywne rzeźby, asamblaże, projekcje artystyczne miksowane na żywo, mapping 3D oraz tradycyjne formy charakterystyczne dla scenografii filmowej. 

Festiwal powstał z inicjatywy polskich i islandzkich artystów i producentów. Wspierany jest przez miasto Łódź, Fundację NUR i agencję kreatywną Oxymoron. To już szósta edycja wydarzenia. 

Od początku festiwal skoncentrowany był na prezentowaniu twórczości artystów z wielu zakątków świata oraz obiektów fabrykanckiego dziedzictwa Łodzi, na co dzień niedostępnych dla mieszkańców miasta. Historiom tych miejsc organizatorzy nadają nowy kontekst, nowe życie. Do tej pory festiwal odbył się w kliku przestrzeniach – od szwalni Szmula Jarocińskiego, przez dawny Instytut Energetyki, po kompleks budynków dawnej szkoły podstawowej. 

RAVEKJAVÍK co roku definiuje się na nowo. Pierwsza edycja odbyła się pod nazwą Islandzkiej Rzeźni Elektronicznej. W kolejnych latach odbyły się Ravekjavík Second Coming, Brawo Ravekjavík, Ravekjavík Tele/Dysk i Ravekjavík-Ravekjavík. W tym roku przyszedł czas na Ravekjavík Industies.

RAVEKJAVÍK Industries to postindustrialny kombinat muzyki i przyjaźni, to unikatowa wspólnota i kolektywne spędzanie czasu – bez konsumowania pustych treści, bez targetowania, bez optymalizowania, odmierzenia i monetyzacji czasu wolnego. Ravekjavik Ind. to przeciwieństwo odosobnienia i alienacji – to budowanie autentycznych relacji z ludźmi, bez maskowania samotności. Ravekjavík Industries realizuje politykę otwartych drzwi, choć jest fortecą nie do zdobycia. 

2072: Rᴀᴠᴇᴋᴊᴀᴠɪᴋ Iɴᴅᴜsᴛʀɪᴇs [Vᴇʀsɪᴏɴ 24.6.25.6.2022]
(ᴄ) Rᴀᴠᴇᴋᴊᴀᴠɪᴋ Iɴᴅᴜsᴛʀɪᴇs. Aʟʟ ʀɪɢʜᴛs ʀᴇsᴇʀᴠᴇᴅ.
 
C:\User\Sheep>festival_info
Festiwal miłości do ludzi, sztuki i miasta.
 
C:\User\Sheep>festival_rules
Bawimy się bez żadnych -izmów i żadnych -fobii.
 
C:\User\Sheep>festival_content
> piątek 24.06 // koncert otwarcia + before
> sobota 25.06 // część dzienna (12:00-21:00):
wydarzenia towarzyszące
> sobota 25.06 // część nocna (od 21:00): r a v e
>> część dzienna – free
>> część nocna – wstęp biletowany
 
C:\User\Guest>festival_location
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny: Łódź, ul. Wólczańska 55/59 – ul. Gdańska 86/88
 
C:\User\Sheep>ticket_price
> Piątkowa owca (piątek 24.06) – 50 PLN
> Sobotnia owca / I pula (sobota 25.06) – 50 PLN
[cena od teraz do 30.04]
> Sobotnia owca / II pula (sobota 25.06) – 90 PLN
[cena od 01.05 do dnia wydarzenia]
>> bilety dostępne na piątek lub sobotę; nie ma karnetów
 
C:\User\Sheep>ticket_info
https://www.biletomat.pl/…/ravekjavik-industries-lodz…/
 
C:\User\Sheep>lineup
> Piątek (jedna scena)
* Drugi Łódzki Salon Ambientu | wydarzenie we współpracy z Up To Date Festival
* Rites of Fall
* Botanica
● T’ien Lai (Polska)
● Oval (Niemcy)
● Ruchy (Polska)
 
> Sobota (dwie sceny)
● N. Finch (Białoruś)
● Phatrax (Polska)
● Tonfa (Polska)
● Bored Lord (USA)
● Ohm (Islandia)
● Olha (Ukraina)
● Frank Murder (Islandia)
● BITE Clique (Polska)
● Daytimers (Zar i Jhumka; Wielka Brytania)
● Semprey (Polska)
● Nico Adomako (Ghana/Niemcy)
● DJ Narciso (Portugalia)
● Roman Zhurba (Ukraina)
● Talachan (Polska)
 
C:\User\Sheep>side_events
Wydarzenia towarzyszące:
✦ RVVK x TME Polówka
17.06 | 21:00 | „Parasite” [wer. reżyserska, czarno-biała] | https://fb.me/e/3tdg8nISv
✦ RVVK x ASP
・ Wspólnota (nie) ludzka_wystawa | 08-25.06 | https://fb.me/e/1WdVXQ6q4
・ Wystawa prac graficznych i malarskich | 25.06 | od 12:00 | https://fb.me/e/2eQmTht0K
・ Malowanie na żywo | 25.06 | 15:00–20:00 | https://fb.me/e/2nD0Zn7bq
✦ RVVK x Akademia Muzyczna
Elektroniczny Pastuch | 25.06 | 20:00–21:15 | https://fb.me/e/2KY6ZBk4M
✦ RVVK x Up To Date Festival – Drugi Łódzki Salon Ambientu | 25.06 | 21:00–23:00 | https://fb.me/e/38zSOJ1eA
[wstęp płatny // 50 PLN // bilet na piątkowy RVVK obowiązuje na Up To Date Festival]
✦ RVVK x WY | Ravekjavík Stragany | 25.06| 12:00–19:00 | https://fb.me/e/1PmqeFKXn
✦ Nadruki na koszulkach i torbach z festiwalową owcą | 25.06 | 2 tury: 15–18 (za free) oraz 21–24 (część biletowana) | https://tiny.pl/9zpsv
 
C:\User\Sheep>more_info
web: https://ravekjavik.pl/
 
C:\User\Guest>shutdown
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *