RAVEKJAVIK INDUSTRIES 2022

W czerwcu 2022 r. festiwal muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych RAVEKJAVÍK ponownie zawita do pofabrycznych przestrzeni Łodzi.  Na dwa dni – 24 i 25 czerwca – zabytkowy Łódzki Instytut Technologiczny zamieni się w artystyczną przestrzeń. O muzyczne doznania zadbają twórcy m. in. z Islandnii, Ukrainy, USA i Ghany, nie zabraknie też wystaw, projekcji filmowych, wizualizacji i performanców. Wydarzenia z teogorcznej edycji organizowane są we współpracy z łódzkim Fotofestiwalem i Up To Date Festival.

 

RAVEKJAVÍK to wydarzenie kulturalne o profilu muzycznym, łączące tradycje i historię industrialnej Łodzi, sprzężone z nowymi technologiami, sztukami wizualnymi, teatrem, filmem i dialogiem międzykulturowym.

W tym roku na miłośników muzyki i sztuki czekają aż dwa dni wydarzeń. Festiwal rozpocznie się w piątek Salonem Ambientu, organizowanym we współpracy z Up To Date Festival. Później o doznania zadbają eksperymentalna grupa T’ien Lai, berliński pionier muzyki elektronicznej Oval, a także kolektyw Ruchy. 

W sobotę na scenie pojawią się m. in. artyści z Islandii (Ohm, Frank Murder) i Ukrainy (Olha, Roman Zhurba). Na festiwalu, po raz pierwszy w Polsce, wystąpią Bored Lord, kalifornijska Dj-ka miksująca breakbeat i house, Nico Adomako – ghanijski współtwórca Oroko Radio, popularyzator muzyki afrykańskiej w Europie, N’Finch – białoruski artysta miksujący elektronikę z rapem, DJ Narciso – reprezentant portugalskiego labelu Principé, oraz Zar i Jhumka – kolektyw Daytimers z Azji Południowo-Wschodniej. Nie zabraknie też polskich twórców – zagrają Phatrax, Tonfa, Akwizgram, BITE Clique i Semprey.

RAVEKJAVÍK to nie tylko dźwięki. Podczas poprzedzającej sobotnie koncerty dziennej części wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w projekcjach organizowanych przez TME Polówka – Letni Festiwal Filmowy, performansach, koncertach, a także obejrzeć wystawy obrazów i instalacji, organizowane przez łódzkie ASP.

Strefa dzienna będzie otwarta dla wszystkich, na wieczorne koncerty obowiązują bilety. 

Tegoroczny festiwal organizowany jest we współpracy z łódzkim Fotofestiwalem – dzięki temu uczestnicy będą mogli zapoznać się z wystawą “Wideo Archiwum The (non) Human Community”. Ekspozycja będzie dostępna w czasie trwania Fotofestiwalu 2022, od 8 do 25 czerwca – zwiedzający będą mogli zobaczyć projekt i podejrzeć prace ekipy nad przygotowywaniem festiwalowej przestrzeni.

W tym roku RAVEKJAVÍK ponownie odbędzie się w zabytkowym Łódzkim Instytucie Technologicznym, należącym do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zlokalizowana w centrum miasta pofabryczna przestrzeń łączy w sobie kilka epok architektury przemysłowej i będzie stanowić nietypową scenerię dla elektronicznych dźwięków i wizualnych instalacji.

RAVEKJAVÍK integruje materialne dziedzictwo z nowymi technologiami, dlatego pośród fabrycznych maszyn i urządzeń rozmieszczone zostaną nowoczesne instalacje wizualne, w tym interaktywne rzeźby, asamblaże, projekcje artystyczne miksowane na żywo, mapping 3D oraz tradycyjne formy charakterystyczne dla scenografii filmowej. 

Festiwal powstał z inicjatywy polskich i islandzkich artystów i producentów. Wspierany jest przez miasto Łódź, Fundację NUR i agencję kreatywną Oxymoron. To już szósta edycja wydarzenia. 

Od początku festiwal skoncentrowany był na prezentowaniu twórczości artystów z wielu zakątków świata oraz obiektów fabrykanckiego dziedzictwa Łodzi, na co dzień niedostępnych dla mieszkańców miasta. Historiom tych miejsc organizatorzy nadają nowy kontekst, nowe życie. Do tej pory festiwal odbył się w kliku przestrzeniach – od szwalni Szmula Jarocińskiego, przez dawny Instytut Energetyki, po kompleks budynków dawnej szkoły podstawowej. 

RAVEKJAVÍK co roku definiuje się na nowo. Pierwsza edycja odbyła się pod nazwą Islandzkiej Rzeźni Elektronicznej. W kolejnych latach odbyły się Ravekjavík Second Coming, Brawo Ravekjavík, Ravekjavík Tele/Dysk i Ravekjavík-Ravekjavík. W tym roku przyszedł czas na Ravekjavík Industies.

RAVEKJAVÍK Industries to postindustrialny kombinat muzyki i przyjaźni, to unikatowa wspólnota i kolektywne spędzanie czasu – bez konsumowania pustych treści, bez targetowania, bez optymalizowania, odmierzenia i monetyzacji czasu wolnego. Ravekjavik Ind. to przeciwieństwo odosobnienia i alienacji – to budowanie autentycznych relacji z ludźmi, bez maskowania samotności. Ravekjavík Industries realizuje politykę otwartych drzwi, choć jest fortecą nie do zdobycia. 

 

Harmonogram najważniejszych wydarzeń :

24 czerwca – Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny – koncert otwarcia (start: godz. 21:00)

25 czerwca – Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny – cześć dzienna od 10:00 do 20:00 (warsztaty, wystawy, performance na żywo etc.)

25 czerwca – Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny – całonocny rave 

 

Więcej informacji o festiwalu:

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2rd8qr9H6 

Facebook: @ravekjavik

Instagram: @ravekjavk

Strona www: https://ravekjavik.pl/ 

Aftermovie 2021: https://fb.watch/cyLiPI5mfF/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *