Tuwim_Rambo_JetWiększość osób kojarzy Juliana Tuwima przede wszystkim, jako autora wierszy dla dzieci. W 2013 r. mija 100 lat od pisarskiego debiutu poety. Zespół Rambo Jet postanowił godnie uczcić tę rocznicę i nagrał płytę z piosenkami zaaranżowanymi do jego wierszy. Co wyszło z konfrontacji łódzkiego zespołu z twórczością łódzkiego poety? Album, który udowadnia, że Tuwim to nie tylko autor „Lokomotywy”.

Grupa Rambo Jet wzięła na warsztat jedenaście tekstów Tuwima. Dobrała je tak, aby zaprezentować różnorodność podejmowanych przez twórcę tematów i jednocześnie pokazać, że są tak samo prawdziwe dziś, jak były sto lat temu. Tuwim nie przebiera w słowach, otwarcie pisze, jakie postawy są przez niego nieakceptowane i godne publicznego linczu – „Całujcie mnie wszyscy w dupę”. Innym razem wciela się w rolę pouczającego mentora – „Ci, którzy nie wiedzą”, czy roztkliwia, wspominając pierwszą miłość – „Wspomnienie”.

„Tuwim” to jedenaście klasycznych, rockowych kompozycji, z których większość posiada zadatki na radiowy przebój. Szczególnie „Znów to szuranie”, do którego został nakręcony teledysk i rockandrollowy „Extrablatt”. Muzycy postawili na proste rozwiązania, utwory nie są przekombinowane. Niewielkie odstępstwa od rockowego klimatu znajdziemy w funkującym wstępie „Do krytyków” i reggae’owych naleciałościach „Wspomnienia”.

Dużym atutem tej płyty są dobrze ułożone linie melodyczne. Jak to przy okazji poezji bywa, istniało ryzyko, że partie wokalne będą tworzone na siłę. Na szczęście u Rambo Jet się tak nie stało. Ze śpiewu Piotra Nowaka nie emanuje żadne nadęcie, wręcz przeciwnie. Słuchając go, mamy wrażenie, jakby słowa Tuwima, które wyśpiewuje, były „szyte” idealnie pod konkretny utwór.

Rambo Jet udało się z Tuwima zrobić gwiazdę rocka. Pomysł na takie właśnie uczczenie debiutu poety, uważam za jak najbardziej trafiony. A Tuwim z pewnością w grobie się nie przewraca, tylko radośnie przyklaskuje widząc, co stworzyli jego krajanie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Malpa
Małpa, Jinx, DJ Chwiał w Improwizacji (foto)
soundedit_2017_20171101_1544323756
Soundedit 2017 (foto)
IMG_4359
Bielas i Marynarze przed DOMem (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*