ziemiaobiecanaPo raz kolejny letnie pokazy filmowe organizowane przez Kino Cytryna okazały się strzałem w dziesiątkę. W ciepły, letni wieczór na Rynku Staromiejskim zgromadziło się liczne grono widzów.

 
Repertuar proponowany dla piątkowych spotkań organizowanych w ramach Polówki odbywa się pod szyldem „Łódź Filmowa”, w związku z czym nie mogło zabraknąć najwybitniejszej ekranizacji największego literackiego dzieła poświęconego naszemu miastu.

„Ziemia Obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy powstała w 1974 r. W roli Karola, Maksa i Moryca obsadzono świetnie dobranych aktorów. Plener zdjęciowy niemal w 100% stanowiła Łódź i jej włókiennicze dziedzictwo. Wykorzystano oryginalne wnętrza działających fabryk Scheiblera (Uniontex) i Poznańskiego (Marchlewskiego), w których, z tym samych hukiem, jak podczas rozkwitu Łodzi pod koniec XIX w pracowały autentyczne krosna.

Pałace, parki, osiedla robotnicze posłużyły za tło do opowiedzenia historii w 1899 spisanej przez Władysława Reymonta, a całości dopełniła muzyka Wojciecha Kilara. Ten nominowany do Oskara obraz rodzącego się, wielokulturowego, bezwzględnego i dającego nadzieję na wielką fortunę kapitalizmu został w 2000 roku wzbogacony o dźwięk w systemie Dolby Digital Stereo, a reżyser skrócił całość o ok. 30 min oraz zmienił kolejność niektórych scen. Taką wersję słynnego dzieła, obejrzeli wczoraj łodzianie, mogąc porównać jak wiele i jak niewiele zmieniło się w ich mieście.

20 lipca w Parku na Zdrowiu będzie można obejrzeć „Kocham kino”. Dzień później w Parku im. Poniatowskiego „Falę”. 23 lipca o godz. 21 na Rynku Starego Miasta rozpocznie się pokaz „Przypadku”. Wstęp na wszystkie Polówki jest bezpłatny.

 
Ziemia obiecana na Starym Rynku Ziemia obiecana na Starym Rynku Ziemia obiecana na Starym Rynku
Ziemia obiecana na Starym Rynku Ziemia obiecana na Starym Rynku Ziemia obiecana na Starym Rynku
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódzka premiera Nawet myszy idą do nieba (foto)
Wladyslaw_Pasikowski._fot._M._Zubrzycki
Cinergia 2012 – Gala Otwarcia (foto)
Matej_Bobrik_odbieranagrode
Łodzią po Wiśle 2013 – werdykt

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*