tryby

Fundacja Via Art. zaprasza na wystawę prac Katarzyny Nowak, łodzianki, która łączy pracę doktora biologii na Uniwersytecie ETH w Zurychu i pasję fotografowania.

Zapraszamy na spotkanie ze zbiorem wyjątkowych zdjęć, które portretują piękno abstrakcyjnych, naturalnych form spotykanych w naszym otoczeniu. Inspiracją do ich wykonania jest nie tylko przyroda, ale też ciało ludzkie, martwa natura, refleksy świetlne.

Autorka poszukując piękna, uchwyca moment, w którym oczywiste kształty i przedmioty stają się  pozbawione swej funkcji, a przyjmują nowe znaczenia, stają się symbolami odczytywanymi poprzez pryzmat naszej wiedzy i doświadczeń.

Katarzyna Nowak przyznaje, że nie manipuluje w swych pracach głębią ostrości, lecz kładzie nacisk na ekstremalnie ostre przedstawianie rzeczywistości i szczegół. Abstrakcje tworzone są poprzez grę światłocieni czy niekonwencjonalne kąty widzenia. Motywy są wciąż rozpoznawalne, lecz poprzez uwypuklanie wzorów, form, kształtów, tekstury, przedstawiane na fotografiach obrazy tracą swoje pierwotne najbardziej oczywiste znaczenie.

drzewa_df

Prezentowane prace pozostają niebanalne i intrygujące, czasem mroczne, mimo że sam temat ich ujęcia wydaje się być dość intensywnie eksploatowany we współczesnej fotografii. Wystawa ta jest kontynuacją ekspozycji The Edge of the Meaning, która miała miejsce  w bQm kultur café & bar w Zurychu, w roku 2012.

Wystawa prezentowana jest w Cafe Verte (Piotrkowska 113) i potrwa do 01.09 br.

***

Katarzyna Nowak jest łodzianką. Obecnie mieszka w Zurychu i jest doktorem biologii w instytucie Molecular Systems Biology na uniwersytecie ETH Zurych, w Szwajcarii. Prowadzi badania nad rakotwórczymi procesami przy użyciu Drosophila melangoster, zwanej powszechnie muszką owocówką. Ktoś mógłby powiedzieć, że badania naukowe i fotografia nie mają ze sobą nic wspólnego. Wręcz przeciwnie, obie te dziedziny łączy zamiłowanie do szczegółu. To właśnie jako naukowiec, mając na co dzień do czynienia z wielorakiego rodzaju mikroskopią, artystka rozwinęła pasję do fotografii i precyzyjnego odtwarzania rzeczywistości. Do rozwiązań, które stosuje w fotografii dociera samodzielnie.

(Tekst i Fot. – Mat. Prasowe)

Więcej o fotografii na Plastrze Łódzkim!


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_2480
Fashion Week Poland 2012 – Young Fashion Photographers Now (foto)
21wrzesnia_051
Łódź, od wczoraj do dziś – ziemia pełna możliwości (foto)
05022013_145
Marek Ładyński – Islandia-Maroko (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*