„Studenci Jocza” w ASP (foto)

DSC00216

Zbiorową wystawę pod tym właśnie tytułem, można od 5 stycznia obejrzeć w Galerii Kobro. Na całość ekspozycji składają się rzeźby i płaskorzeźby powstałe na przestrzeni lat, pod kierunkiem Profesora Andrzeja Jocza, pedagoga łódzkiej ASP.

Od 1975 r. z Pracowni Rzeźby korzystali głownie studenci Wydziału Tkaniny i Ubioru. Zgromadzone na wystawie działa są także wynikiem pracy rąk studentów Malararstwa i Grafiki, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz uczniów Studium Biżuterii i Wydziału Form Przemysłowych.

Pierwszoplanową umiejętnością, niezbędną do nabycia erudycji rzeźbiarskiej, jak pisze prof. Andrzej Jocz, jest umiejętność charakteryzowana w materiale syntetycznych rysunków form obserwowanych w naturze. Wklęsłości, wypukłości i ażury prezentują określoną matematyczną prawdę.

Określanie syntetycznego rysunku obserwowanego modelu w materiale (najlepiej w genialnej glinie) w trakcie jego obrotu czasoprzestrzennego (zmienne sylwety) wymaga wysiłku, przede wszystkim intelektualnego. Dzięki opanowaniu niej właśnie, studenci będą mieli możliwość pełnej ekspresji w przestrzeni swoich konstrukcji myślowych.

DSC00225

DSC00229

Przedstawione mam rzeźby, wykonane głownie z gliny , gipsu, a także epoksydu  przedstawiają sylwetkę lub popiersie człowieka. Wiele z nich odnosi się do syntezy wywodzącej się z dekonstruktywistycznego podejścia do rzeczywistości. Na ekspozycję składają się zbiory łódzkiej ASP, jednak wiele z rzeźb powstałych w pracowni Andrzeja Jocza stanowi własność prywatną lub ozdabia gmachy użyteczności publicznej (m in. budynki UŁ)

***

Profesor Andrzej Jocz od 1966 pracuje jako nauczyciel akademicki w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i na Politechnice Łódzkiej. Jego słynnymi rzeźbami jest m in. Całoroczny zegara słonecznego w Parku Staromiejskim w Łodzi (1975 r.). Jest także autorem Dzianiny przy ulic Rokicińskiej i Puszkina(1992r.), Czółenka na skrzyżowaniu alei Mickiewicza i Włókniarzy przed dworcem kolejowym Łódź Kaliska (1979r.), rzeźby Autonomizm-Dziurawiec na Retkinii.

Na przyszły rok, w galerii Kobro,  planowana jest indywidualna wystawa Andrzeja Jocza przedstawiająca jego autorski dorobek artystyczny.

ASP ASP ASP
ASP ASP ASP
ASP ASP ASP
ASP ASP ASP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *